Archiwa tagu: sztaluga sosnowa

Podstawowy sprzęt malarski- sztalugi

Sztaluga jest podstawowym i niezbędnym narzędziem, dla każdego malarza. Z uwagi na wysokie ceny, wielu artystów próbuje samodzielnie konstruować sztalugi, które niestety nie są w stanie zastąpić oryginału. Najlepsza jest oczywiście sztaluga sosnowa, która charakteryzuje się przede wszystkim solidnością i niepodatnością na zniszczenia. Nie każdego jednakże stać na taki zakup, sztalugę sosnową jednakże w doskonale zastępuje sztaluga szkolna, która nie jest wykonana z tak trwałych tworzyw, jednakże skutecznie nadaje się zwłaszcza dla amatorów i początkujących. Sztalugi można zakupić we wszystkich sklepach dla plastyków, jednakże z uwagi na ich niewielką ilość, bardziej rozpowszechniona jest sprzedaż sztalug w sklepach internetowych. Nowoczesne sztalugi posiadają udogodnienia w postaci możliwości regulowanie formatu płótna, nie trzeba kupować kilku sztalug, by malować obrazy o różnych formatach. Jest to bardzo wygodne właśnie ze względu na wysokie ceny sztalug, zamiast kilku, można mieć tylko jedną.

Sklepy plastyczne rozkwitają

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że malarstwo zanika w dobie komputeryzacji, sklepy dla plastyków na brak klientów nie narzekają. Sprzedają nie tylko pojedyncze sprzęty, ale wręcz całe zestawy malarskie. W skład takiego zestawu wchodzą specjalne farby, profesjonalne pędzle, podobrazia wykonane z różnych tworzyw i oczywiście sztalugi. Największą popularnością cieszy się sztaluga sosnowa, ale początkujący artyści kupują zwykle tańsze i mniej solidne. Jeśli chodzi o podobrazia, to najczęściej wybierane są popularne płótna malarskie, jednakże kreatywni klienci eksperymentujący z malarstwem chętnie kupują podobrazia drewniane czy nawet metalowe. Tak więc, wbrew powszechnemu przekonaniu o zaniku malarstwa i sztuki, zdominowanych przez multimedia, elektronikę i nowoczesne technologie, okazuje się, że wcale tak nie jest. Malarstwo we współczesnych czasach może nie jest zbyt dochodowym zajęciem, mimo to jednak, ludzie nie zaprzepaszczają swoich talentów i nie rezygnują z hobby, jakim jest malarstwo.

Jak wybrać odpowiednie sztalugi?

Warsztat malarskie musi być dopracowany w nawet najmniejszym szczególe. Nic nie może przeszkadzać twórczej pracy geniusza. Nawet najlepsze farby i pędzle niewiele mogą zdziałać, kiedy sztalugi są złe.
Zanim kupimy nasze pierwsze sztalugi malarskie, powinniśmy porządnie się zastanowić i ustalić jaki rodzaj nas interesuje. Wybór zależy głównie od tego, gdzie chcemy tworzyć. Jeśli mamy do dyspozycji ogromną pracownię, możemy kupić wielkie sztalugi studyjne. Pozwolą one na swobodną pracę i tworzenie nawet dużych obrazów. W przypadku, kiedy tworzymy w małym pomieszczeniu, powinna nas zainteresować stawiana na stole sztaluga sosnowa, która jest bardzo mała i poręczna. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej poza pracownią. W plener najlepiej brać trójnożne sztalugi plenerowe. Są one lekkie i łatwe w przenoszeniu, nawet popularne tuby rysunkowe nie są tak komfortowe. Dodatkowo te sztalugi są niezwykle stabilne i łatwo można regulować ich wysokość. To czyni z nich idealny wybór na plener, gdzie bardzo często trzeba tworzyć w trudnych warunkach.

Co to jest sztaluga?

Malarze tworzą swoje dzieła na różnych powierzchniach. Czasem jest to papier, czasem drewno, czasem płótno. Jeśli ktoś chce malować wspaniałe obrazy, musi mieć dobre farby i pędzle. Nic jednak nie zastąpi sztalug.
Czym są sztalugi malarskie? Najczęściej jest to stojak oparty na trzech nogach na którym można ustawić płótno i malować. Sztalugi prawie zawsze są wykonane z drewna, głównie z drewnianych listew. Przez wieki budowa sztalugi się zmieniała, dopiero w XIX opracowano model współczesnej sztalugi. Poza zwykłymi sztalugami z listew na rynku dostępne jest także sztaluga sosnowa, które jest wyrazem elegancji i perfekcji malarza. Sztalugi dzielimy na ciężkie i masywne, które są wykorzystywane w wielkich pracowniach malarskich oraz niewielkie, które są zabierane na plener. Często sztaluga szkolna i plenerowa wyglądają identycznie. Są niewielkich rozmiarów i łatwo je złożyć i zabrać ze sobą w teren. Dzięki temu artyści mogą na łonie natury zachwycać się otaczającym ich światem. To z pewnością rozwinie ich umiejętności.

Sztalugi

Do malowania obrazów potrzebne są najprzeróżniejsze narzędzia. Między innymi zagruntowane podłoże, zestawy farb i rodzaj stojaka, na którym artysta w wygodny dla siebie sposób, umieści malowany aktualnie obraz. Ten niezbędny, prosty przyrząd to sztalugi malarskie, które są niczym innym, tylko rodzajem trzynożnego stojaka. Najczęściej zrobione są z drewna, ale też często spotyka się sztalugi metalowe. Wielkość i rodzaj sztalug w zasadzie zależy od przeznaczenia. Gdy praca jest niewielka i można ja malować na biurku, przydatna będzie sztaluga niewielka i lekka sztaluga stołowa. Sztaluga plenerowa bywa większa, ale powinna również być stosunkowo lekka, bowiem to ułatwia jej transport. Musi być też dosyć stabilna. Sztalugi studyjne bywają bardziej masywne i stabilne. Przystosowane są do dźwigania ciężkich, dużych obrazów. Używane są tam, gdzie ważna jest ekspozycja dzieł. Więc zobaczyć je można w szkołach plastycznych, w galeriach. Drewno użyte do produkcji sztalug bywa różnego rodzaju, ale sztaluga sosnowa jest najczęściej używana, ze względu na przystępność i taniość materiału.

Wypożyczenie sztalugi.

Wychodząc naprzeciw potrzebom różnego rodzaju galerii a także stowarzyszeń organizującym czasowe ekspozycje, wymyślono usługę, której istotą jest wynajem sztalug. Z opcji tej mogą również skorzystać wszyscy malarze, których aktualne zasoby finansowe nie pozwalają na zakup tego ułatwiającego twórczość przyrządu. Oferta tego typu placówek bywa bogata i dostosowana do indywidualnych potrzeb klientów. Opłaty są na ogół zawarte w cennikach, ale zwykle istnieje też możliwość pertraktacji, na przykład w sprawach opłat za transport, bo tym też te firmy często się zajmują. Istnieją też przypadki, że pewne zorganizowane grupy, które pożyczają sztalugi malarskie, nic za tę usługę nie płacą. Oczywiście uiszczają zwykle odpowiednia kaucje, która jest zwracana po zakończeniu wystawy i zwrocie całego sprzętu. W firmach tego typu, najchętniej wypożyczanym sprzętem jest zwykła sztaluga sosnowa, ale też dosyć duże wzięcie ma metalowa sztaluga teleskopowa z regulowaną za pomocą śrub wysokością. Takie parametry pozwalają na ekspozycję obrazu, który mierzy nawet metr w pozycji pionowej.