Archiwa tagu: sztaluga

Podstawowy sprzęt malarski- sztalugi

Sztaluga jest podstawowym i niezbędnym narzędziem, dla każdego malarza. Z uwagi na wysokie ceny, wielu artystów próbuje samodzielnie konstruować sztalugi, które niestety nie są w stanie zastąpić oryginału. Najlepsza jest oczywiście sztaluga sosnowa, która charakteryzuje się przede wszystkim solidnością i niepodatnością na zniszczenia. Nie każdego jednakże stać na taki zakup, sztalugę sosnową jednakże w doskonale zastępuje sztaluga szkolna, która nie jest wykonana z tak trwałych tworzyw, jednakże skutecznie nadaje się zwłaszcza dla amatorów i początkujących. Sztalugi można zakupić we wszystkich sklepach dla plastyków, jednakże z uwagi na ich niewielką ilość, bardziej rozpowszechniona jest sprzedaż sztalug w sklepach internetowych. Nowoczesne sztalugi posiadają udogodnienia w postaci możliwości regulowanie formatu płótna, nie trzeba kupować kilku sztalug, by malować obrazy o różnych formatach. Jest to bardzo wygodne właśnie ze względu na wysokie ceny sztalug, zamiast kilku, można mieć tylko jedną.

Zestawy malarskie

Sklepy dla plastyków, choć jest ich coraz mniej, nieustannie cieszą się stałym napływem klientów, bo okazuje się, że w dobie komputeryzacji artystów nie brakuje. I choć nie jest to dochodowa praca, może być świetnym hobby czy rozrywką. Obecnie w sklepach artystycznych można dostać praktycznie wszystko, co niezbędne jest artyście do tworzenia sztuki. Jednym z najdroższych zakupów, jest zakup sztalugi. Ponieważ ceny są wysokie, często nie stać studentów kierunków artystycznych na zakup solidnej sosnowej sztalugi, może ja jednak śmiało zastąpić, dużo tańsza sztaluga szkolna. W sklepie dla plastyków można również kupić od razu całe zestawy malarskie, w skład których wchodzą farby, pędzle, podobrazia i wszelkie inne przyrządy niezbędne współczesnym artystom. Podobne zestawy są bardziej opłacalne niż oddzielne kupowanie wszystkiego, w związku z czym, często wybierane są przez klientów, zwłaszcza amatorów, którzy pragną sprawić komuś prezent, ale nie bardzo orientują się co potrzebna jest do malowania.

Sklepy plastyczne rozkwitają

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że malarstwo zanika w dobie komputeryzacji, sklepy dla plastyków na brak klientów nie narzekają. Sprzedają nie tylko pojedyncze sprzęty, ale wręcz całe zestawy malarskie. W skład takiego zestawu wchodzą specjalne farby, profesjonalne pędzle, podobrazia wykonane z różnych tworzyw i oczywiście sztalugi. Największą popularnością cieszy się sztaluga sosnowa, ale początkujący artyści kupują zwykle tańsze i mniej solidne. Jeśli chodzi o podobrazia, to najczęściej wybierane są popularne płótna malarskie, jednakże kreatywni klienci eksperymentujący z malarstwem chętnie kupują podobrazia drewniane czy nawet metalowe. Tak więc, wbrew powszechnemu przekonaniu o zaniku malarstwa i sztuki, zdominowanych przez multimedia, elektronikę i nowoczesne technologie, okazuje się, że wcale tak nie jest. Malarstwo we współczesnych czasach może nie jest zbyt dochodowym zajęciem, mimo to jednak, ludzie nie zaprzepaszczają swoich talentów i nie rezygnują z hobby, jakim jest malarstwo.

Sklepy plastyczne współdziałają z artystami

Choć powszechnie uważa się, że sztuka, zwłaszcza malarstwo, odchodzą w cień na rzecz multimediów postępu informatycznego, okazuje się, że wcale tak nie jest. Uczelnie artystyczne ciągle są przepełnione uzdolnionymi studentami. Sklepy ze sprzętem malarskim cieszą się stałym napływem klienteli. A sprzęt jest coraz wygodniejszy, by ułatwić i uprzyjemnić artystom pracę. Pojawiają się nowe farby, profesjonalne pędzle i wiele innych, ułatwiających pracę sprzętów. Problem jest jedynie ze sztalugami, bo choć jest ich wiele i są wykonywane z różnych materiałów, to ceny przerażają studentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na ich zakup. Ale i ten problem został rozwiązany, rozpowszechniono bowiem wynajem sztalug. Właściciele obsługujący sklep dla plastyków dbają o artystów, robiąc co w swojej mocy by ułatwić im dostęp do sprzętu i rozwijania własnych zdolności. Tak więc, wbrew powszechnym przekonaniom, malarstwo wcale nie zanika, a artyści, choć maja trudno, nie rezygnują z talentu i z pomocą innych stale go rozwijają.

Sklep plastyczny to doskonały interes

Sklepy dla plastyków to z pewnością bardzo dobry interes. Przecież zaopatrzają się w nich nie tylko artyści, ale tez różne uczelnie czy studenci. Asortyment jaki posiadają jest wprost imponujący. Od prostych bloków, kredek i ołówków, poprzez różnego rodzaju zestawy farb i profesjonalne pędzle na sztalugach i podobraziach kończąc. Znajdziemy tam też tuby rysunkowe czy teczki por folio do przechowywania swoich prac. Wymienione przeze mnie przedmioty to i tak tylko wierzchołek góry lodowej. Przecież artykułów malarskich można wymieniać niezliczona ilość, a każdy z nich posiada wiele rodzajów. Konkurencja jest duża jednak żaden z tych sklepów nie boryka się z problemami finansowymi. Często ich działalność jest rozszerzana o produkty adresowane do najmłodszych. Są w tej grupie np. zestawy plastyczne czy sztalugi dla dzieci. Ponadto coraz więcej podobnych sklepów prowadzi wynajem sztalug, który staje się każdego roku coraz popularniejszy.

Rosnąca popularność wynajmu sztalug

Nieodzownym elementem wyposażenia każdego malarza są sztalugi. To przecież na nich opieramy podobrazie. Profesjonalne sztalugi malarskie(tzw. sztalugi studyjne) są bardzo drogie. Niektóre sklepy plastyczne prowadzą więc wynajem sztalug. Jest to dobre rozwiązanie dla studentów, których na kupno własnej po prostu nie stać. Opcja ta jest odpowiednia też do organizowania tymczasowych wystaw początkujących malarzy. Można na takich wynajętych sztalugach eksponować swoje prace. Jest to rozwiązanie praktyczne oraz oszczędne. Usługa tego typu jest idealna również, dla organizatorów jedno-zajęciowych warsztatów dla początkujących malarzy. Koszt wynajmu sztalugi to średnio 15 zł za dobę. Bez sensu wydawać ogrom pieniędzy na zakup takowej, która później będzie podpierać ścianę na strychu. Sklepy oferujące te usługi czerpią z nich naprawdę spore zyski ,ponieważ taka praktyka jest coraz bardziej popularna. Tego typu działalność gwarantuje także bezpłatną reklamę.

Mistrzowie podobrazia cz. 20 – Constantin Hansen cz.1

Carl Christian Constantin Hansen znany szerzej jako Constantin Hansen był duńskim malarzem akademickim, urodzonym 3 listopada 1804 roku w Rzymie, zmarłym zaś 29 marca 1880 roku w Frederiksbergu. Artysta przyszedł na świat w rodzinie portrecisty Hansa Hansena. Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt, że do chrztu trzymała go wdowa po Mozarcie – Constanza Mozart. Pierwsze zetknięcia ze sztaluga miał w wieku 12 lat, zaczął kształcić się wówczas na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk. Z początku studiował architekturę, jednakże dość szybko jego zainteresowania zeszły w stronę malarstwa. Jego późniejszym mentorem był Christoffer Wilhelm Eckersberg. Jego debiutem na wystawie były podobrazia wywieszone w kopenhaskiej Akademii. W 1835 Hansen dostał stypendium za wyniki, które umożliwiły mu wyjazd na studia do Rzymu. Spędził tam osiem lat, głównie w towarzystwie innych duńskich malarzy. Obrazy olejne, których był wówczas autorem były bazowane na tamtejszych zabytkach i architekturze. Przelewał na płótno także włoskie sceny ludowe.

Mistrzowie podobrazia cz. 19 – Herman Han

Herman Han był gdańskim malarzem urodzonym w 1574 roku w Nysie, zmarłym w 1627 bądź 1628 roku w Chojnicach. Pierwszy kontakt ze sztaluga miał już jako dziecko, uczył go bowiem jego ojciec, który byl malarzem i właśnie od ojca otrzymał pierwsze zestawy malarskie. Później Han wyjechałza granicę, zdania są podzielone w kwestii gdzie, jednakże najprawdopodobniej były to Niderlany lub Włochy. Do ojczyzny powrócił około 1597 roku i osiedlił się w Gdańsku, gdzie założył pracownię malarską. Herman Han znany był jako nauczyciel malarstwa, pod jego okiem kształciło się wielu młodych malarzy. Specjalnością Hana były obrazy olejne o tematyce religijnej, które tworzył dla cystersów z Oliwy i Pelplina. W 1623 roku prze prowadził się do Chojnic, dalej utrzymując swoją gdańską pracownię. W tym czasie powstało najsłynniejsze dzieło artysty czyli Koronacja Najświętszej Marii Panny, które umieszczono na ołtarzu Pelplińskiej katedry. Za arcydzieło w jego dorobku uznana też jest Koronacja Madonny, którą wykonał na lewym bocznym ołtarzu oliwskiej katedry.

Mistrzowie podobrazia cz. 6 – Adolph Gottlieb

Adolph Gottlieb urodził się 14 marca 1903 roku, zmarł 3 marca 1974 roku. Był amerykańskim malarzem, reprezentującym ekspresjonizm abstrakcyjny. Urodził się i studiował w Nowym Jorku. Później kontynuował studia w Paryżu. Był współzałożycielem grupy The Ten (1935 rok), która specjalizowała się w malarstwie abstrakcyjnym i ekspresjonistycznym. Tworzył plakaty, malowidła ścienne i obrazy ukazujące miejsca publiczne. Nie rozstawał się jednak przy tym ze sztaluga i malarstwem sztalugowym. W 1939 roku docenione zostało malowidło ścienne, wychodzace przez pędzle Gottlieba, za które wygrał krajowy konkurs. Po raz pierwszy obrazy olejne i pozostałe dzieła artysty doczekaly się indywidualnej wystawy 28 grudnia 1942 roku. W 1943 roku Gottlieb razem z innymi artystami abstrakcjonistami takimi jak Mark Rothko, John Graham oraz George Constant, założyli ugrupowanie New York Artists Painters. W 1944 roku Gottlieba mianowano prezesem Federacji Malarzy i Rzeźbiarzy Nowoczesnych, funkcję tą stracił po roku czas. W 1945 roku 11 jego obrazów i jeden gwasz zostało wykupionych przez Muzeum Guggenheima.

Mistrzowie podobrazia cz. 1 – Vincent van Gogh

Vincent Willem van Gogh – tego wielkiego mistrza nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Holenderski geniusz malarstwa, specjalizujący się w sztuce postimpresjonistycznej przyszedł na świat dnia 30 marca 1853 roku, zmarł zaś 29 lipca 1890 roku. Dzięki żywej kolorystyce i niesamowitemu oddziaływaniu na ludzkie emocje jakim charakteryzowały się podobrazia jego autorstwa zyskał status kultowej postaci i jednego z najwazniejszych malarzy wszechczasów. Niezaprzeczalnym jest też wpływ artysty na sztukę XX wieku. Van Gogh cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, miewał napady lękowe. W wieku 37 lat wówczas jeszcze słabo znany i niedoceniany, odebrał sobie życie przy pomocy broni palnej. Van Gogh rozpoczął przygodę z pędzlem i sztaluga przed 30 rokiem życia a jego największe dzieła powstały w ciągu 2 lat do jego śmierci. Przez krótki czas swojej działalności stworzył ponad 2000 dzieł, z czego około 900 stanowiły obrazy olejne a reszta to rysunki i szkice. Obecnie jego autoportrety, krajobrazy i obrazy przedstawiające słoneczniki należą do grona najbardziej rozpoznawalnych i osiągających najwyższe kwoty na aukcjach.