Archiwa tagu: podobrazie

Jakie podobrazie wybrać?

Podobrazie jest podstawowym elementem niezbędnym do powstania obrazu. Sam wybór odpowiedniego podobrazia nie jest prosty, gdyż na rynku pojawia się bardzo wiele ich rodzajów. Najbardziej tradycyjnym jest podobrazie drewniane, które stosowane było przez przodków, dzisiaj jednak stosuje się raczej nie drewno, ale materiały drewnopochodne, które są wygodniejsze. Innym materiałem, z którego tworzy się podobrazie to metal. W obecnych czasach jest raczej rzadko stosowany w malarstwie, bo choć zapewnia dobre podłoże i jest niepodatne na uszkodzenia zewnętrzne, to potrzeba wiele doświadczenia i uwagi by na nim malować. Z uwagi na te zalety jest jednak stosowany w celu tworzenia reklam. Najczęściej wybieranym podobraziem był, jest pewnie jeszcze długo będzie, płótno malarskie. Choć powszechnie twierdzi się, że malarstwo zanika w dobie komputeryzacji, okazuje się, że obrazy ręcznie malowane są ciągle pożądanym towarem, cieszącym się stale rosnącym popytem i zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów.

Obraz olejny nie lada wyzwaniem

Słysząc często od znajomych, że mam talent plastyczny, postanowiłam rozwinąć te umiejętności. Pomysł uczęszczania na kurs malarstwa, wydał mi się doskonały. Zadzwoniłam więc do organizatora i zapisałam się na lekcje. Gdy dostałam drogą mailową listę zakupów, udałam się do pobliskiego sklepu plastycznego. Nie mając pojęcia czym jest podobrazie, jakie płótno malarskie będzie odpowiednie dla początkującego czy też która ze sztalug jest dla mnie dobrym wyborem, byłam lekko zdezorientowana. Pomoc sprzedawczyni okazała się nieoceniona. Zajęcia zaczynały się za kilka dni. Już podczas pierwszej lekcji kursanci zostali rzuceni na głęboką wodę. Naszym zadaniem było skopiowanie obrazu olejnego, który pomimo, iż wydawał się banalnym tworem wyobraźni autora, okazał się nie lada wyzwaniem. Profesjonalne pędzle niewiele pomogły i zadowalający efekt uzyskałam dopiero przy piątej próbie. Wierzę jednak, iż trening czyni mistrza! Wytrwała nauka na pewno wkrótce da efekty!!

Pastelem świat podziwiany

Samotna wycieczka w góry, którą planowałam już od dłuższego czasu, okazała się strzałem w dziesiątkę. Idąc spokojnym krokiem podziwiałam cudowną okolicę, wyglądającą niczym piękne obrazy ręcznie malowane widywane na wystawach znanych malarzy. Delikatny zefirek muskał mnie po policzku. Szłam, grzejąc się w promieniach słońca, gdy moim oczom ukazał się niezwykły widok. Był to strumyk górski. Woda szumiała płynąc wzdłuż koryta i tworząc silny prąd. Zachwyciła mnie jej barwa i tworzące się na niej , pieniste formy. Właśnie ten widok postanowiłam uwiecznić na płótnie. Rozłożyłam więc przyniesioną sztalugę, a na niej ułożyłam podobrazie. Pastele zajęły miejsce na kamyku tuż obok mnie. Tworzenie pracy zajęło mi sporo czasu. Nim się obejrzałam, niebo zaczęło się ściemniać. To oznaczało porę powrotu, gdyż musiałam znaleźć się w pensjonacie jeszcze przed zmrokiem. Okolica, w której przebywałam nie należy do bezpiecznych, dlatego postanowiłam nie bagatelizować tej zasady.

Rosnąca popularność wynajmu sztalug

Nieodzownym elementem wyposażenia każdego malarza są sztalugi. To przecież na nich opieramy podobrazie. Profesjonalne sztalugi malarskie(tzw. sztalugi studyjne) są bardzo drogie. Niektóre sklepy plastyczne prowadzą więc wynajem sztalug. Jest to dobre rozwiązanie dla studentów, których na kupno własnej po prostu nie stać. Opcja ta jest odpowiednia też do organizowania tymczasowych wystaw początkujących malarzy. Można na takich wynajętych sztalugach eksponować swoje prace. Jest to rozwiązanie praktyczne oraz oszczędne. Usługa tego typu jest idealna również, dla organizatorów jedno-zajęciowych warsztatów dla początkujących malarzy. Koszt wynajmu sztalugi to średnio 15 zł za dobę. Bez sensu wydawać ogrom pieniędzy na zakup takowej, która później będzie podpierać ścianę na strychu. Sklepy oferujące te usługi czerpią z nich naprawdę spore zyski ,ponieważ taka praktyka jest coraz bardziej popularna. Tego typu działalność gwarantuje także bezpłatną reklamę.

Kilka słów o pastelach

Pastele znane są od wielu lat. Składają się z mieszaniny barwników, kredy, gipsu i specjalnego spoiwa. Naniesione nimi kolory można łączyć i mieszać poprzez rozcieranie. Na rynku obecne są dwa rodzaje pasteli: suche i olejne. Pastele suche stosowano już w XVIII wieku. Można nimi rysować zarówno na papierze (najlepszy jest papier welurowy pokryty drobnymi włoskami), jak też płótnie i kartonie. Pastele suche są jednak bardzo delikatnym środkiem malarskim ,a ich struktura sprawia, że łatwo się usypują. Po skończeniu dzieła wymagają utrwalenia specjalnym płynem zwanym fiksatywą i oprawienia pod szkłem. Pastele tłuste są o wiele prostsze w użyciu. Podobrazie do ich wykonania może być dowolne i zależy tylko i wyłącznie od upodobań malarza. Ciekawe jest, że pastele olejne można rozcieńczać albo rozmywać terpentyną. Pozwala to stworzyć prace przypominające obrazy olejne. Pastele jak widać są środkiem malarskim, z pomocą którego można wykonać naprawdę ciekawe kompozycje.

Kilka słów o podobraziu

Podobrazie jest podłożem w malarstwie sztalugowym. Najstarszymi podobraziami były używane już w czasach starożytnych, po odpowiednim przygotowaniu, deski drewniane. Popularne są też podobrazia płócienne, które pojawiły się w malarstwie już w XV wieku. Stosowane były głównie jako podkład pod obrazy olejne, a teraz także akrylowe. Podobrazia płócienne mogą być lniane, konopne, bawełniane, jutowe czy nawet jedwabne. Kolejnym gatunkiem podobrazi jest podobrazie metalowe. Największe zastosowanie blacha znalazła w malarstwie funeralnym, ale jest również stosowana w malarstwie reklamowym ( np. szyldy). W następnej grupie mamy podobrazia papierowe. Stosowane były już w XII w. p.n.e. Są przydatne w różnych technikach – rysunkowych, temperowych i olejnych. Nie są to jednak trwałe podobrazia. Chcąc, by nie uległy zniszczeniu trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Artyści stosują też mniej znane rozwiązania. Podobraziem staje się np. szkło, ceramika czy nawet kość słoniowa.

Mistrzowie podobrazia cz. 15 – Aleksnader Konstanty Gryglewski

Aleksander Konstanty Gryglewski – polski malarz, profesor krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknyh. Urodził się dnia 4 marca 1833 roku w Brzostku, zmarł 28 lipca 1879 roku w Gdańsku. Wykształcenie zdobywał na krakowskim Instytucie Technicznym na oddziale Sztuk Pięknych. Pomagał Janowi Matejce w kreśleniu perspektyw do jego obrazów. Wraz z Matejką wyjechał do Monachium, by tam kontynuować studia. Po powrocie do Krakowa poświęcił się utrwalaniu wnętrz i widoków w obrazach. Tworzył drzeworytowe reprodukcje, które doczekały się publikacji w magazynach „Kłosy” i „Tygodniku Ilustrowanym”. Dziełem życia Gryglewskiego były utrwalone na płótno malarskie najcenniejsze zabytki polskiej architektury. W latach 1872-1873 za podobrazie służyły mu ściany warszawskich Łazienek, które malował. Swoje zestawy malarskie zabieral też do pracy w Wilanowie, na Zamek Królewski i Pałac Prymasowski. W 1870 roku malował zabytki Pragi i wiedeńskie obrazy w kościele św. Szczepana. W 1871 pracował we Lwowie, Podkamieniu, Olesku i Podhorcach.

Mistrzowie podobrazia cz. 2- Natalja Siergiejewna Gonczarowa

Natalja Siergiejewna Gonczarowa była wybitną rosyjską malarką urodzoną 4 lipca 1881 roku, zmarła zaś 17 października 1962 roku. Wywodziła się z inteligenckiej rodziny. Edukowała się w zakresie sztuki w Moskwie, gdzie została członkinią rosyjskiej awangardy. Podobrazie z jej wczesnego okresu twórczości przedstawiały różne style, zaczynając od postimpresjonizmu, poprzez prymitywne tematy chłopskie, dzieła religijne inspirowane przez podobrazia wielkich mistrzów średniowiecza i renesansu, aż po kubizm i kubofuturyzm. W 1913 roku Gonczarowa wystawiła prawie 800 swoich prac na wystawie retrospektywnej. Składały się na ten zestaw zarówno obrazy olejne, akwarele i rysunki. Wraz ze swoim mężem Michaiłem Łarionowem założyła ugrupowanie „Ośli Ogon”. Wymyślili własny kierunek w malarstwie, który nazwali promienizmem. Natalja Gonczarowa projektowała też kostiumy i scenografię, między innymi do baletu „Złoty Kogucik”. W 1915 emigrowała z mężem do Francji, gdzie przebywała aż do śmierci, która nastąpiła w Paryżu w 1962 roku.

Zaleta farb olejnych.

Co tak właściwie sprawia, że technika olejna jest bardzo często stosowana przez malarzy? Na pewno duże znaczenie mają tutaj przede wszystkim same farby olejne i możliwości, jakie one dają. Ten rodzaj farb pozwala na ich wykorzystywanie zarówno przez zawodowych już artystów malarzy jak i osoby początkujące. Ta technika malowania od najdawniejszych czasów była praktycznie przodującą techniką a prace, tworzone farbami olejnymi podziwiać możemy do dzisiaj.
Farby olejne mają tą podstawową zaletę, że można nimi malować i poprawiać prace nawet po jakimś czasie. Ta technika pozwala na nakładanie wielu warstw farby i nanoszenie korekt aż do uzyskania takiego efektu, jaki zamierzaliśmy osiągnąć. Tylko farby olejne na to pozwalają i podobrazie można pokrywać nawet po kilku godzinach od położenia poprzedniej warstwy farby.
Każdy sklep dla plastyków oferuje najróżniejsze farby olejne, które służą do malowania. To także odpowiednie miejsce na zakup podobrazia czy też profesjonalnych pędzli. Dzięki takim sklepom możesz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria do malowania. Dużą wygodą jest możliwość robienia zakupów przez internet w każdej dogodnej chwili.

Jakie wybrać płótno malarskie.

Kiedy pasją staje się malowanie obrazów, to trzeba przede wszystkim pomyśleć, jakie płótno malarskie będzie najbardziej odpowiednie. Od tego zależy przecież nie tylko komfort pracy ale także efekt końcowy. Dlatego też najważniejsze jest to, czy kupić zwykłe płótno i samemu je przygotowywać czy też wybrać gotowe już podobrazie.
Na pewno przygotowywanie płótna malarskiego jest nie tylko czasochłonne ale także wymaga wiedzy w zakresie tego, w jaki sposób je odpowiednio zagruntować. Na początku dla niedoświadczonych malarzy stanowi to przecież problem. Chociaż można Znaleźć dokładne wskazówki, w jaki sposób przygotowywać podobrazia.
Na pewno jest to dość czasochłonne, jednak samodzielnie przygotowane podobrazie jest znacznie tańsze. Jeżeli wiec nie chcesz wydawać sporych pieniędzy na gotowe podobrazia, to sprawdź w internecie, w jaki sposób można takie podobrazie wykonać samodzielnie. Innym, także dobrym rozwiązaniem, jest zakup na początek tańszych podobrazi, które może nie są najwyższej jakości, ale można spokojnie na nich malować. Przecież musisz liczyć się także z tym, że będziesz potrzebował także profesjonalnych pędzli, najróżniejszych farb czy też sztalugi.