Archiwa tagu: pastele

Zabawki kreatywne w pracy z dziećmi

Praca z dziećmi, jest czymś co kocham. Dlatego mimo posiadania swoich maluchów postarałam się o posadę przedszkolanki, gdyż moje wykształcenie było adekwatne do tego typu pracy. Początki były ciężkie. Najgorsze było skupienie uwagi rozrabiaków na tyle, by mogły cokolwiek zakodować z przeprowadzanych zajęć. Pomocne okazały się zabawki kreatywne. Po wielu próbach namówiłam rodziców na zakup maluchom plasteliny oraz zestawów specjalnych farb dla dzieci. Łatwo je sprać i nie są szkodliwe. Na początku nie było łatwo. Z czasem jednak takie zajęcia ( przeplatane ruchowymi ) dały duże efekty. Większość z rodziców nie miała pojęcia, że plastelina może dawać dziecku tyle korzyści. Teraz wiele moich podopiecznych, chwali się prezentami typu ciastolina czy pastele. Miło, że moje skromne rady okazały się dobrze przyjęte i praktykowane są teraz w wielu domach. Takie manualne zabawy niosą dla dziecka praktycznie same korzyści. Wybierajmy z rozwagą kolejne podarki.

Pastelem świat podziwiany

Samotna wycieczka w góry, którą planowałam już od dłuższego czasu, okazała się strzałem w dziesiątkę. Idąc spokojnym krokiem podziwiałam cudowną okolicę, wyglądającą niczym piękne obrazy ręcznie malowane widywane na wystawach znanych malarzy. Delikatny zefirek muskał mnie po policzku. Szłam, grzejąc się w promieniach słońca, gdy moim oczom ukazał się niezwykły widok. Był to strumyk górski. Woda szumiała płynąc wzdłuż koryta i tworząc silny prąd. Zachwyciła mnie jej barwa i tworzące się na niej , pieniste formy. Właśnie ten widok postanowiłam uwiecznić na płótnie. Rozłożyłam więc przyniesioną sztalugę, a na niej ułożyłam podobrazie. Pastele zajęły miejsce na kamyku tuż obok mnie. Tworzenie pracy zajęło mi sporo czasu. Nim się obejrzałam, niebo zaczęło się ściemniać. To oznaczało porę powrotu, gdyż musiałam znaleźć się w pensjonacie jeszcze przed zmrokiem. Okolica, w której przebywałam nie należy do bezpiecznych, dlatego postanowiłam nie bagatelizować tej zasady.

Spod pędzla ekspresjonisty

Malarstwo ekspresjonistyczne oparte było przede wszystkim na wyrażaniu emocji i uczuć. Wpłynęło to także na technikę tego malarstwa. Są to mocne i wyraźne pociągnięcia pędzli. Nie tylko obrazy olejne było wtedy popularne. Weźmy jeden z najwybitniejszych dzieł tego okresu czyli „Krzyk” Edwarda Muncha. Medium jakie zastosował do ich stworzenia to przecież pastele. Obok tego słynnego malarza , pojawia się postać Vincenta van Gogha. Trzeba przyznać, że był mistrzem w tej dziedzinie. O ile Munh stworzył tylko jedno ekspresjonistyczne dzieło, o tyle Vincent namalował ich dużą ilość. Najsłynniejsze to „ Słoneczniki” czy „Żółty dom”. Malarze ekspresjonistyczni zapełniali swe płótno malarskie stosując dużą ilość jaskrawych barw. Lepiej wyrazić emocje pomagają też krótkie pociągnięcia pędzla widoczne np. w obrazie Vincenta van Gogha „ Pokój Artysty”. Autor dzieła, na rzecz pokazania stanu emocjonalnego swojej duszy, zrezygnował praktycznie z zachowania perspektywy.

Zabawki kreatywne pomagają w przedszkolu

Moja córeczka uczęszcza do przedszkola od zeszłego roku. Początki były łatwe, gdyż opowiedzieliśmy małej o obowiązkach, ale także przyjemnościach związanych z byciem przedszkolakiem. Niestety po dwóch miesiącach sielanka się skończyła. Córeczka nie chciała chodzić do przedszkola twierdząc, iż jej się tam nudzi. Okazało się, że poziom faktycznie pozostawiał dla nas wiele do życzenia. Dzieci nie malowały farbami – bo brudzą, nie dostawały plasteliny -bo ciężko ją odkleić z dywanu. Gazetka zmieniła się zaledwie kilka razy w ciągu roku. Mała niczego się tam nie nauczyła. W naszym domu już od dawna były obecne pastele, ciastolina czy zestawy farb dla dzieci. Córa nabyła już wielu umiejętności i zdecydowanie wyprzedzała rówieśników. W tym roku uczęszcza do przedszkola artystycznego, które posiada nawet specjalne sztalugi dla dzieci. Tamtejsza kadra posiada nie tylko wiedzę ale też chęci, aby czas spędzany przez dziecko w przedszkolu nie szedł na marne.

Kilka słów o pastelach

Pastele znane są od wielu lat. Składają się z mieszaniny barwników, kredy, gipsu i specjalnego spoiwa. Naniesione nimi kolory można łączyć i mieszać poprzez rozcieranie. Na rynku obecne są dwa rodzaje pasteli: suche i olejne. Pastele suche stosowano już w XVIII wieku. Można nimi rysować zarówno na papierze (najlepszy jest papier welurowy pokryty drobnymi włoskami), jak też płótnie i kartonie. Pastele suche są jednak bardzo delikatnym środkiem malarskim ,a ich struktura sprawia, że łatwo się usypują. Po skończeniu dzieła wymagają utrwalenia specjalnym płynem zwanym fiksatywą i oprawienia pod szkłem. Pastele tłuste są o wiele prostsze w użyciu. Podobrazie do ich wykonania może być dowolne i zależy tylko i wyłącznie od upodobań malarza. Ciekawe jest, że pastele olejne można rozcieńczać albo rozmywać terpentyną. Pozwala to stworzyć prace przypominające obrazy olejne. Pastele jak widać są środkiem malarskim, z pomocą którego można wykonać naprawdę ciekawe kompozycje.

Urządzanie pokoju malucha z pomocą farb dla dzieci

Pokój naszego dziecka powinien być nie tylko funkcjonalny. Musi także cieszyć oko naszego malucha i pomieścić kącik do nauki oraz miejsce do zabawy. Dobrze pozwolić dzieciakowi brać czynny udział w jego urządzaniu. Niech brzdąc sam dobierze kolory ścian i zaakceptuje zakup planowanych mebli. Możecie razem wybrać się też na zakupy. Już zwykły sklep dla plastyków, w swoim asortymencie posiada ciekawe materiały pomocne urządzić przytulne wnętrze. Idealne będą np. farby do malowania palcami, którymi wspólnie możecie stworzyć kilka kolorowych wzorów na ścianie. Zwykłe pastele także mogą się przydać. Wystarczy namalować obrazek i umieścić go nad biurkiem. Możliwości, które przedstawiłam to tylko jedne z nielicznych opcji. Jest to sposób nie tylko na wspaniały pokój, w którym dziecko chętnie zamieszka, ale tez na spędzenie razem wesołych chwil. Warto przemyśleć zastosowanie takich rozwiązań, które posiadają przecież niezliczoną ilość zalet.

Jak tworzyć pastelami.

W malarstwie stosuje się najróżniejsze techniki. Jedni tworzą wspaniałe akwarele, inni wykorzystują farby olejne czy też farby akrylowe. Jednak swój urok mają także pastele. Co tak sprawia, że rysowanie i powstające kredkami prace budzą od lat zainteresowanie? Tutaj bardzo ważna jest przede wszystkim sprawna ręka rysownika. Dzięki niej można podziwiać wspaniałe rysunki, które budzą powszechne zainteresowanie. Różnorodność kolorów sprawia, że możliwości ich zastosowania jest praktycznie niezliczona ilość.
W pastelach największe znaczenie ma właśnie kreska. To ona jest podstawą tworzenia i powstawania prac. To zupełnie inna technika niż malowanie farbami, gdzie można swobodnie zamalowywać wolne przestrzenie. Pastele wymagają dokładnego szkicu i postępowania zgodnie z nim. Tutaj nic nie da się zamalować czy też poprawić. Każda kreska jest widoczna i bardzo ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór kolorów. Można tworzyć dzięki odcieniom wspaniałe prace, które tak samo zadziwiają jak prace tworzone techniką olejną. Ich delikatność i dokładne pokrycie całego papieru nie jest wcale takie łatwe. Jednak pastele od dawna są podziwiane i mają praktycznie tylu zwolenników, co inne techniki malarskie.

Jakie obrazy wybieramy?

Dobrze urządzone mieszkanie to takie, które ma swój niepowtarzalny klimat i odzwierciedla upodobania domowników. Surowe ściany i same meble nigdy nie oddadzą tego, co chce się osiągnąć. Tylko wszystkie detale pozwalają stworzyć atmosferę. Do takich detali na pewno należą obrazy.
Jakie jednak obrazy wybierać, aby stworzyć takie wnętrza, które nie tylko będą eleganckie ale również zachowają indywidualizm. Każdy powinien wybrać takie obrazy, jakie najbardziej mu się podobają. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na to, aby pasowały one do wnętrza. Obrazy należy dobierać nie tylko rozmiarowo, ale także kolorystycznie i tematycznie.
Większość naszych mieszkań zdobią obrazy ręcznie malowane. Zazwyczaj wybieramy obrazy olejne. Są one nie tylko trwałe ale także doskonale nadają się praktycznie wszędzie. Nieraz to delikatne pastele bardziej pasują niż jakieś duże i nasycone barwami obrazy olejne. Każde wnętrze jest urządzane inaczej i dlatego też każde wymaga dobrania odpowiednich obrazów. Od tego, w jaki sposób je dobierzemy będzie zależeć cały wystrój. Warto nieraz poradzić się znawców w tym temacie niż wybrać takie obrazy, które w ogóle nie będą pasowały do wnętrza.

Domowe malowanie farbami akrylowymi i pastelami.

Większość osób, które wykazują się talentem plastycznym, miało do czynienia z farbami. Już jako dzieci malujmy przecież akwarelami, poznajemy gwasze czy zachwycamy się tubkami kryjącymi w sobie farby akrylowe. Zaskakujące jest to, że nie zawsze dzieci dostają do malowania pastele. A jest to przecież bardzo wdzięczny środek malarski. Pozwala rozwijać świadomość kolorów, poznawać techniki ich łączenia i mieszania na papierze. Suche pastele może niekoniecznie będą dobre dla mniejszych dzieci, ale te w wieku około 10 lat doskonale mogą sobie z nimi poradzić. Dla młodszych lepsze będą pastele tłuste. Jedne i drugie z pewnością ucieszą się, jeśli do malowania kupimy sztalugi. Dzieci na pewno poczują się jak prawdziwi artyści. Nie muszą, a nawet nie powinny to być duże sztalugi, tutaj najodpowiedniejsza będzie niewielkich rozmiarów sztaluga szkolna. Są one dobrze, starannie wykonane i na pewno nie zrobią dziecku krzywdy podczas pracy. Możemy dołączyć się do zabawy i malować razem z dziećmi, ale lepiej gdy będziemy im bardziej pomagać niż sami malować. Wspólne domowe malowanie integruje rodzinę i pogłębia więź z dzieckiem. Najmłodsi uwielbiają takie zabawy, starajmy się więc jak najczęściej dostarczać im tej rozrywki.

W wolnym czasie – sztalugi i plener.

Jest wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Niektórzy lubią po prostu nic nie robić, oglądać telewizję, czytać książkę, inni wolą gotować czy pójść na spacer. Niektórzy uprawiają sport. Każda forma spędzania wolnego czasu w zasadzie jest dobra, o ile nam odpowiada i pozwala na rzeczywisty wypoczynek. Ciekawym doświadczeniem mogą być rozmaite zabawy plastyczne. Tak, to rozwiązanie nie tylko dla dzieci. Również dorośli będą zadowoleni z tego rodzaju wypoczynku. Możemy np. kupić pastele i malować nimi na kolorowym papierze. Podobnie jest z farbami – kupny farby akrylowe w poręcznych tubkach i malujmy. Możemy też lepić figurki z gliny czy modeliny. Wszystkie te zajęcia są niesłychanie rozwijające i pomagają zapomnieć o problemach dnia powszedniego. Kto ma większe ambicje i trochę więcej czasu, może wypożyczyć sztalugi i udać się w plener. To doskonała okazja nie tylko, aby sprawdzić swoje możliwości twórcze, ale także pooddychać świeżym, czystym powietrzem. Malowanie w plenerze pozawala nam pobyć poza domem i podziwiać piękno natury. Możemy zabrać całą rodzinę i urządzić sobie piknik połączony z malowaniem obrazów. Myślę, że nie tylko dzieci będą zachwycone takim pomysłem.