Archiwa tagu: obrazy olejne

Najlepszy obraz olejny

Mnóstwo ludzi od najmłodszych lat marzy, by w życiu wiodło się im dobrze. Do tego potrzeba dobrze płatnej pracy, albo zabrania się robienie tego co nas tak bardzo interesuje. Decydujemy się rozpocząć nasz nowy etap w życiu i postanawiamy zająć się malarstwem. Rozpoczynamy i próbujemy najpierw swoich sił w domu, najlepiej na ścianie. Kiedy wszystko wychodzi nam jak powinno, dekorujemy swoje ściany w nowym domu. Jednym z nich jest wieszanie na ścianach Obrazy ręcznie malowane, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. W dzisiejszych czasach zakupione przed laty obrazy w stylowych ramach nie są już tak popularne, chociaż jeszcze niedawno temu była to najdroższa forma dekoracji domu, czy mieszkania. Kolejną formą dekoracji jaką możemy zastosować jest umieszczenie na ścianach obrazów. Obrazy olejne posiadają ogromną wartość materialną. Wyglądają bardzo cudnie i są ozdobą w naszych domach. Posiadając w domu jakikolwiek obraz możemy się nim nie tylko chwalić, ale również zachwycać, bo są to prawdziwe arcydzieła.

Dekoracja wnętrz- obrazy w stylowych ramach

Obrazy od lat zdobią ściany wielu domów. Są modne praktycznie od zawsze i pewnie długo jeszcze pozostaną jednym z podstawowych elementów dekoracyjnych. Najbardziej pożądane i najlepiej sprzedające się są oczywiście obrazy ręcznie malowane. Wielu kolekcjonerów i tak zwanych łowców talentów z pasją poszukują obrazów malowanych ręczne, nie drukowanych. Największą popularnością wśród znawców cieszą się oczywiście obrazy olejne, które są bardzo efektowne i skutecznie przyciągają wzrok ludzi. Jednakże malowanie farbami olejnymi nie należy do najprostszych, wymaga precyzji i doświadczenia. Ciekawy obraz to jednakże jedynie połowa, bowiem niezwykle ważne są również odpowiednie ramy. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem stylowej i pięknej ramy, doskonale komponującej się z obrazem. Piękne obrazy w stylowych ramach są doskonałym elementem dekoracyjnym, pozwalającym nadać wnętrzu unikatowy styl i nastrój, nic więc dziwnego, że cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem klientów i kolekcjonerów sztuki.

Obrazy ręcznie malowane i drukowane

W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez komputeryzację i multimedia, sztuka malarstwa powoli zanika. Jeśli ktoś decyduje się na zakup obrazu, zwykle wybiera drukowane. I choć jeszcze organizuje się różnego rodzaju wystawy obrazów w galeriach, współczesny artysta, nawet wybitnie utalentowany, ma wiele trudności z przebiciem się na rynek. Niewiele jest miejsc, gdzie sprzedaje się obrazy ręcznie malowane, bo też i zapotrzebowanie na nie jest nikłe. Przewiduje się jednak, że popyt wzrośnie, ponieważ kolekcjonerzy obrazów interesują się współczesnymi artystami, a ściany ich mieszkań coraz częściej wypełniają ręcznie malowane obrazy w stylowych ramach. Najchętniej kupowane są obrazy olejne, choć malowanie przy użyciu farb olejnych do najprostszych nie należy, wymaga doświadczenia i dużego talentu, ale efekty są znakomite. Sztuka po raz kolejny udowodniła swoją ponadczasowość, staczając bój z multimediami i komputeryzacją, współczesne technologie nie zdołały zepchnąć malarstwa na drugi plan.

Repliki obrazów olejnych

Obrazy olejne są najbardziej chyba znanymi tworami malarzy. Do najsławniejszych należą np. „Słoneczniki” z pod pędzla Vincenta van Gogha. Ten ekspresjonistyczny artysta był mistrzem w swoim fachu. Wszędzie można w dniu dzisiejszym zdobyć kopie tych obrazów. Obrazy ręcznie malowane będące repliką tych dzieł stały się naprawdę popularne. Już kilku moich znajomych posiada takie olejne cuda. Lubię sztukę Vincenta van Gogha ale sadzę, że ja wybrałabym mniej znane dzieło, a wszystko po to by pozostać oryginalną. Ceny repliki zależą od wielu czynników. Głównie chodzi o jakość płótna czy innych materiałów. Koszty zaczynają się od około 200zł a górna granica jest o wiele wyższa. Estetyka wykonania także pełni ważną rolę. Obrazy w stylowych ramach na pewno bardziej ucieszą nasze oko. Od naszego gustu zależy wystrój naszego domu. Róbmy więc zakupy naprawdę dobrze przemyślane, gdyż zwrot takiego obrazu będzie raczej niemożliwy, a trzymane w piwnicy mogą się zniszczyć.

Spod pędzla ekspresjonisty

Malarstwo ekspresjonistyczne oparte było przede wszystkim na wyrażaniu emocji i uczuć. Wpłynęło to także na technikę tego malarstwa. Są to mocne i wyraźne pociągnięcia pędzli. Nie tylko obrazy olejne było wtedy popularne. Weźmy jeden z najwybitniejszych dzieł tego okresu czyli „Krzyk” Edwarda Muncha. Medium jakie zastosował do ich stworzenia to przecież pastele. Obok tego słynnego malarza , pojawia się postać Vincenta van Gogha. Trzeba przyznać, że był mistrzem w tej dziedzinie. O ile Munh stworzył tylko jedno ekspresjonistyczne dzieło, o tyle Vincent namalował ich dużą ilość. Najsłynniejsze to „ Słoneczniki” czy „Żółty dom”. Malarze ekspresjonistyczni zapełniali swe płótno malarskie stosując dużą ilość jaskrawych barw. Lepiej wyrazić emocje pomagają też krótkie pociągnięcia pędzla widoczne np. w obrazie Vincenta van Gogha „ Pokój Artysty”. Autor dzieła, na rzecz pokazania stanu emocjonalnego swojej duszy, zrezygnował praktycznie z zachowania perspektywy.

Kilka słów o pastelach

Pastele znane są od wielu lat. Składają się z mieszaniny barwników, kredy, gipsu i specjalnego spoiwa. Naniesione nimi kolory można łączyć i mieszać poprzez rozcieranie. Na rynku obecne są dwa rodzaje pasteli: suche i olejne. Pastele suche stosowano już w XVIII wieku. Można nimi rysować zarówno na papierze (najlepszy jest papier welurowy pokryty drobnymi włoskami), jak też płótnie i kartonie. Pastele suche są jednak bardzo delikatnym środkiem malarskim ,a ich struktura sprawia, że łatwo się usypują. Po skończeniu dzieła wymagają utrwalenia specjalnym płynem zwanym fiksatywą i oprawienia pod szkłem. Pastele tłuste są o wiele prostsze w użyciu. Podobrazie do ich wykonania może być dowolne i zależy tylko i wyłącznie od upodobań malarza. Ciekawe jest, że pastele olejne można rozcieńczać albo rozmywać terpentyną. Pozwala to stworzyć prace przypominające obrazy olejne. Pastele jak widać są środkiem malarskim, z pomocą którego można wykonać naprawdę ciekawe kompozycje.

Starsza Pani posiadaczką wybitnych obrazów olejnych

Gdy jadę w odwiedziny do mojej babci zawsze zaglądam także do pewnej staruszki mieszkającej niedaleko w ogromnym, starym domu. Moja starsza znajoma zawsze cieszy się z tych wizyt i przy filiżance pysznej herbaty prowadzimy wielogodzinne rozmowy. Z zapartym tchem słucham opowieści z jej życia. Pewnego razu zapytałam ją, jak znalazły się na jej ścianach cudowne obrazy olejne. Okazało się, że były stworzone przez pędzle wybitnych malarzy i udało jej się ocalić je podczas wojny. Większość z nich zdobi dziś muzea. Te, które jej pozostały postanowiła zachować , aż do czasu swojej śmierci. Opowiedziała też historię jaką posiada lustro w stylowej ramie zdobiące długi korytarz, prowadzący do sypialni. Zostało ono wyrwane z rąk nieprzyjaciela, grabiącego włości jednej z rodzin szlachty, jeszcze podczas panowania ostatniego z króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nikt dzisiaj nie wie, jak rodzina staruszki weszła w posiadanie tego skarbu.

Krótka historia farb olejnych

Farby olejne weszły do użytku już w XIV wieku, natomiast na dobre ich pozycja utrwaliła się w wieku XV. Wcześniej stosowane były tempery, stworzone z pomieszanego pigmentu z jajkiem. Nowość jaką było medium olejowe, wyparło jednak wcześniejsze media. Na początku mieszaniem farb olejnych zajmowali się uczniowie szkół malarskich, a w XIX wieku stały się dostępne gotowe produkty. Oleje dały dużo nowych możliwości. Można było mieszać ze sobą kolory czy nakładać na siebie wiele warstw. Pozwalało to zapełnić płótno malarskie w ciekawszy sposób. Doskonałe dzieła renesansu to z pewnością nie tylko zasługa precyzyjnych pędzli artystów, ale również możliwości jakie dały owe farby. Pochodzące z tego okresu obrazy olejne są prawdziwymi arcydziełami. Na przestrzeni dziejów farby olejne ulegały licznym udoskonaleniom. Dzisiejsze produkty różnią się nieco od dawniejszych wyrobów np. trwałością, ale składniki potrzebne do ich wykonania pozostały dalej nie zmienione.

Kilka słów o podobraziu

Podobrazie jest podłożem w malarstwie sztalugowym. Najstarszymi podobraziami były używane już w czasach starożytnych, po odpowiednim przygotowaniu, deski drewniane. Popularne są też podobrazia płócienne, które pojawiły się w malarstwie już w XV wieku. Stosowane były głównie jako podkład pod obrazy olejne, a teraz także akrylowe. Podobrazia płócienne mogą być lniane, konopne, bawełniane, jutowe czy nawet jedwabne. Kolejnym gatunkiem podobrazi jest podobrazie metalowe. Największe zastosowanie blacha znalazła w malarstwie funeralnym, ale jest również stosowana w malarstwie reklamowym ( np. szyldy). W następnej grupie mamy podobrazia papierowe. Stosowane były już w XII w. p.n.e. Są przydatne w różnych technikach – rysunkowych, temperowych i olejnych. Nie są to jednak trwałe podobrazia. Chcąc, by nie uległy zniszczeniu trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Artyści stosują też mniej znane rozwiązania. Podobraziem staje się np. szkło, ceramika czy nawet kość słoniowa.

Obrazy olejne na otarcie łez

Lustro w stylowej ramie jakie ujrzałam dzisiejszego poranka na pchlim targu zaparło mi dech w piersiach. Stałam dobre kilkanaście minut zachwycając się wyglądem niepowtarzalnej ramy. Miała kolor mahoniowy, a wzory jakie na niej wyrzeźbiono musiały wyjść z pod dłuta wybitnego artysty. Gdy się opamiętałam zauważyłam, że obok mnie z równym zainteresowaniem przygląda się temu przedmiotowi jakiś mężczyzna. „ O nie! Będzie moje! ” – pomyślałam zaczepiając sprzedawczynię o cenę tego cacka. Gdy ją usłyszałam nogi mi się ugięły z wrażenia. Tyle pieniędzy to prawie dwie moje pensje. Co prawda miałam jeszcze trochę oszczędności, jednak te nie były do ruszenia. Szpakowaty Pan stojący obok tylko czekał na moją rezygnację. Z tryumfalnym uśmiechem na ustach wszedł w posiadanie lustra, które chyba od dziś będzie prześladować mnie w snach. Na pocieszenie kupiłam dwa obrazy olejne, które nieopodal prezentował rosły mężczyzna. Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu.