Archiwa tagu: nożyce stalowe

Jak powstaje biżuteria- kleszcze jubilerskie, walcarka i inne narzędzia

Biżuteria od lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet, nie tylko z uwagi na to, że tworzona jest z metali szlachetnych i drogich, ale również dlatego, że jest świetnym elementem zdobiącym ciało kobiety. Niejedna kobieta posiada pewnie niebywałą i bogata kolekcje biżuterii w swoim domu, mało która jednakże zastanawia się nad tym, jak biżuteria powstaje. Zakupione przez jubilera kruszce trzeba odpowiednio przygotować do obróbki, do czego niezbędnym narzędziem jest walcarka jubilerska. Przygotowane tworzywo należy odpowiednio wyszlifować za pomocą kuli grawerskiej, a następnie połączyć i dopasować, do czego niezbędne są kleszcze jubilerskie i nożyce stalowe. Oczywiście złoto czy inne tworzywo musi być odpowiednio wyszlifowane, do czego niezbędna jest kula grawerska. Wszystko oczywiście musi być wykonane z odpowiednia precyzją i dokładnością, przy użyciu specjalnych powiększarek, przypominających wyglądem mikroskopy. Narzędzia i precyzja nie wystarczą, potrzebny jest jeszcze talent artystyczny, kreatywność i pomysłowość.

Jak tworzona jest biżuteria?- narzędzia jubilerskie

Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, iż twórca biżuterii to zawód istniejący już w starożytności. Kobiety bowiem od zawsze uwielbiają zdobić swoje ciało drogimi kamieniami. Twórca biżuterii w dzisiejszych czasach stoi przed niełatwym zadaniem, konkurencja jest bowiem ogromna a klienci bardzo kapryśni. Mało tego, złotnik nie tylko tworzy biżuterię ale także wszelkiego rodzaju papierośnice, zegarki i inne tego typu wyroby. Aby jednak mógł pracować niezbędne są mu odpowiednie narzędzia jubilerskie. Precyzyjne przymocowanie drobnych cekinów, drogocennych kamieni czy diamentów wymaga użycia odpowiednich narzędzi, takich jak na przykład nożyce stalowe czy kleszcze jubilerskie. Aby jednak odpowiednio modelować biżuterię, trzeba najpierw przygotować kruszce, do czego niezbędna jest walcarka jubilerska. Odpowiednie oszlifowanie wyrobów i ich ozdobienie wymaga pomysłowości i niezwykłej precyzji, dlatego, wbrew powszechnie przyjętej opinii, praca złotnika nie jest wcale taka prosta i przyjemna, wymaga odpowiednich kwalifikacji i zdolności.

Wyrób biżuterii jako domowe robótki ręczne

Mając trochę czasu dla siebie, relaksuje wykonując robótki ręczne. Jest to zajecie dość nietypowe dla młodej osoby. Robótki wykonywane przeze mnie to nie jest jednak szydełkowanie, czy też robienie swetrów na drutach. Nazywam tak własnoręczne wykonywanie kolczyków i naszyjników. Zawsze noszę więc oryginalne ozdoby, a czasami sprzedaje je nawet znajomym. Trudzę się w tych pracach już około roku. Ta fascynacja zaczęła się od napotkania w telewizji programu poświęconemu jubilerstwu. Prezentowano tam wszystkie kroki, potrzebne do stworzenia tych drogocennych przedmiotów. Pokazane tam narzędzia jubilerskie wprawiały w osłupienie. Najbardziej fascynująca była mosiężna kula grawerska. Po obejrzeniu filmu zgłębiłam wiedzę na ten temat, czytając profesjonalną literaturę. Szybko nabyłam niektóre z prostych akcesoriów typu cycęgi, nożyce stalowe oraz masę innych potrzebnych rzeczy. Początki tworzenia były trudne, jednak ćwiczenie jak wiemy czyni mistrza.

Fascynacja kulą grawerską

Przemysł jubilerski rozwija się w zastraszającym tempie. Najstarsza znana nam biżuteria pochodzi sprzed około 22 tysięcy lat. Na przestrzeni wieków powstawały coraz nowocześniejsze narzędzia jubilerskie czyniąc te wyroby coraz bardziej doskonałymi. Zaczynając od prostych przyrządów typu cycęgi czy nożyce stalowe, mogące służyć również amatorom, na skomplikowanych narzędziach pomiarowych kończąc. Dla mnie jednym z ciekawszych jest kula grawerska. Służy do grawerowania napisów czy wzorów na biżuterii. Natknęłam się na taką kiedyś podczas wizyty u złotnika. Była wykonana z mosiądzu i ważyła aż 8kg. Fachmistrz bez problemu wykonał z jej pomocą ozdobny napis na obrączkach ślubnych, które już niedługo staną się symbolem mojego związku. Udało mi się nawet wypytać fachowca o kilka szczegółów, którymi z pasją się podzielił. Opowiedział nawet o początkach swojej przygody z jubilerstwem, która zaczęła się od wykonywania prostych ozdób tworzonych w domowym zaciszu.

Narzędzia pomiarowe a biżuteria.

Wielu jubilerów, aby stworzyć unikatową biżuterię sięga po profesjonalne narzędzia do wyrobu biżuterii oraz egzotyczne materiały takie jak kamienie szlachetne czy drewno hebanowe. Aby wykonać oryginalną biżuterię potrzebny jest nie tylko pomysł. Jubiler musi najpierw zaprojektować przedmiot opisać jego wymiary, zamówić materiały i dopiero wtedy może wziąć się do pracy. Dokładna miara materiałów jest niezbędna, aby przedmiot wyszedł idealny. Narzędzia pomiarowe używane przez jubilera to nie tylko linijki czy miarki, ale też bardzo dokładne wagi, do określania masy kamieni szlachetnych czy metali takich jak złoto i srebro, z których najczęściej wykonuje się biżuterię. W odpowiednim wykonaniu biżuterii pomagają kleszcze jubilerskie oraz nożyce stalowe, a czasem także anki i puncyny. Zanim jubiler osiągnie precyzję w pracy z tymi narzędziami musi poświęcić wiele godzin na naukę. Niewłaściwe oprawienie drogiego diamentu może być bardzo wielką stratą finansową dla początkującego rzemieślnika. Praca z luksusowymi kamieniami szlachetnymi czy metalami takimi jak platyna wymaga ogromnej precyzji, ponieważ jedna ryska czy niedokładna oprawa mogą zaważyć na wyglądzie i co za tym idzie cenie biżuterii.

Artystyczna biżuteria.

Biżuteria artystyczna od zawsze była wysoko ceniona przez kobiety. Cechuje się oryginalnością i wysoką jakością. Wielu amatorów na początku z trudem potrafi zrobić coś ładnego, ale z czasem się to zmienia i amator staje się profesjonalistą.
W Internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni mogą kupić w specjalnych sklepach biżuterię artystyczną, a inni odpowiednie narzędzia do wyrobu biżuterii. Internetowe sklepy z biżuterią bardzo profesjonalnie podchodzą do klienta, starają się zapewnić jak najbardziej komfortową obsługę i dzięki temu bez wychodzenia z domu można kupić niepowtarzalną biżuterię. Artystyczne wyroby dają nam pewność, że nikt na świecie nie ma czegoś podobnego. Młodzi jubilerzy wykorzystując swoje anki i puncyny stworzyć prawdziwe arcydzieła złotnictwa. Ręcznie wyrabiane produkty są droższe od robionych fabrycznie, ale piękno biżuterii szybko wynagrodzi wydatek. Biżuteria jest wykonywana ze szklanych koralików, kamieni półszlachetnych i wielu innych rzeczy, których nawet nożyce stalowe nie zniszczą.

Każdy używa swojego dłuta.

Rzeźbiarz formuje swoje dzieło za pomocą dłuta, prezenter telewizyjny wykonuje swoją pracę za pomocą promptera, z którego recytuje tekst, narzędziem chirurga są sprawne dłonie, dla malarza najistotniejsze w pracy są pędzle. A czy zastanawialiście się kiedyś czym pracuje jubiler? Tutaj nie możemy wyróżnić jednego konkretnego narzędzia. Jubiler do swojej pracy potrzebuje całej armii, różnego rodzaju obcęg czy szlifierek. Na pierwszy plan wydają się wysuwać cycęgi, czyli specjalistyczne obcęgi, który jubiler może chwycić najdrobniejsze kawałki kruszcu. Zaraz za cycęgami, w hierarchii jest urządzenie o tajemniczej nazwie – kula grawerska. Te narzędzie służy jubilerowi do szlifowania przetwarzanych metali szlachetnych. Kolejnym urządzeniem twórczej pracy jubilera jest młotek repuserski, to dzięki niemu jubiler uzyskuje różnego rodzaju wzory wykuwane na biżuterii. Ale sam młotek nie wystarczy, aby podczas wykuwania nie uszkodzić szlachetnego surowca wykorzystuje się Anki i puncyny, który chronią przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Jeśli myślicie, że to wszystkie narzędzia jesteście w błędzie. Do wycinania skądinąd twardych materiałów wykorzystywane są nożyce stalowe. Jak widać każdy posiada swoje dłuto, specyficzną metodę, w przypadku pracy jubilera jest to natomiast szeroka gama instrumentów.

Talent jubilerski

Warsztaty jubilerskie wyglądają prawdopodobnie jednakowo. Dla większości z nas, osób, które na co dzień nie mają styczności z takim zagadnieniem pojęcia takie jak na przykład anki i pucyny są zupełną abstrakcją. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób wyrabia się biżuterię, bo ona jest nieodłącznym elementem naszego życia, często używamy jej, nosimy ją na co dzień, inny zestaw, bardziej elegancki zakładamy na specjalne okazje. Wtedy także nie zastanawiamy się, ile trudu zadał sobie jubiler i jakie narzędzia jubilerskie były mu potrzebne do wykonania naszej kolii, zawieszki, kolczyków czy pierścionka. Zapoznając się z tematyką jubilerstwa będziemy pełni uznania dla zdolności i potrzebnych, wypracowanych umiejętności każdego, kto pała się tym zawodem. Z pewnością nie jest to łatwy zawód, za to potrafi być pasjonujący. Dla każdego uzdolnionego jubilera, wytwarzanie biżuterii to sztuka, do której używa takich prostych narzędzi jak nożyce stalowe, kleszcze i innych nieskomplikowanych narzędzi.