Archiwa tagu: farby akrylowe

Farby do twarzy sposobem na dobą zabawę

Dzieci uwielbiają zabawy, których motywy i pomysły czerpią z różnych postaci filmowych, fikcyjnych i bajowych. Zabawy takie można w bardzo prosty uatrakcyjnić, wystarczy kupić specjalne farby do twarzy, dzięki którym można w prosty sposób przeobrazić się w różnego rodzaju bohaterów, jak na przykład Indian, Króla Lwa, Batmana i tak dalej. Ważne jest jednak, aby nie zastępować specjalnych farb do twarzy innymi, gdyż substytuty takie jak farby akrylowe czy olejne mogą zaszkodzić delikatnej skórze twarzy, zwłaszcza dziecka. Farby muszą być koniecznie przeznaczone do malowania twarzy. Niektóre farby dla dzieci nadają się także do malowania twarzy, są one jednak wyraźnie oznaczone. Nie warto ryzykować, gdyż można podrażnić niezwykle wrażliwą skórę twarzy dziecka czy też wywołać groźne reakcje alergiczne. Farby do malowania twarzy nie są drogie, można je ponadto dostać w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Takie farby są doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie zabawy i rozwianie twórczości dziecka.

Zestawy malarskie dla początkujących i zaawansowanych

Jednym z wielu dylematów współczesnych malarzy jest dobór odpowiedniego rodzaju farb. Najczęściej artyści trzymają się jednego rodzaju farb, które są dla nich sprawdzone i najwygodniejsze, bądź najefektowniejsze. Dla początkujących artystów sklepy ze sprzętem plastycznym oferują zestawy farb, w skład których wchodzą różne rodzaje owych farb, z krótką notatką. Najczęściej jednak wybierane są farby akrylowe, którymi maluje się wygodniej. Drugim rodzajem, najchętniej wybieranym przez malarzy są farby olejne, choć malowanie nimi wymaga doświadczenia, jest nieco trudniejsze, ale za to efekty są wyśmienite. Do określonego rodzaju farb należy jeszcze dobrać odpowiedni pędzel, jednakże ekspedienci służą zawsze radą. Bardziej zaawansowani artyści, którzy lubią eksperymentować ze sztuką, łączą różne rodzaje farb, jednakże nieumiejętność odpowiedniego ich połączenia daje marne efekty, stąd też większość preferuje jeden rodzaj farb. Ważne jest jednak nie to, jakimi farbami posługuje się malarz, ale efekty i talent.

Kilka słów o profesjonalnych pędzlach

Profesjonalne pędzle są nieodzownym elementem w rękach malarzy. Takie pędzle muszą być dobrane idealnie. Artysta znający podstawowe zasady, wybierze z pewnością najlepsze z nich. Tak np. farby akrylowe, wymagają pędzli ze świńskiej ryciny ( odpowiedniej też do innych farb ), a do olejowych pędzle dzielą się na te z włosia miękkiego, syntetycznego czy twardego. Oczywiście te, wykonane z naturalnych materiałów będą najlepsze. Rączka tez musi spełniać pewne standardy. Najlepsze są te wykonane z drewna. Taki pędzel, nie będzie się z rąk wyślizgiwał. Ważny dla malarza ma też dobrze wywarzony środek ciężkości, co jest najważniejsze zwłaszcza w przypadku tych o dużych rozmiarach. Przy zakupie pędzli sprawdza się także różnicę miedzy długościami włosia. Nie powinna być dłuższa niż 1mm. Ważne jest tez aby szczecina była miękka, co pozwala równomiernie rozprowadzić farbę. Ponadto w każdym pędzlu szczecina na końcach włosia powinna być rozdwojona w około 90 %.

Farby do malowania na szkle.

Nie tylko papier czy też płótno malarskie służą do malowania. Bardzo często podziwiać możemy także rysunki na szkle. Należy jednak odróżnić witraże od normalnego malowania. Czy szkło jest jednak dobrym materiałem do malowania?
Często widzimy najróżniejsze szklane elementy wyposażenia domów elegancko pomalowane w najróżniejsze wzory i kompozycje. Są one ostatnio coraz bardziej popularne. Czy jednak wystarczą zwykłe farby akrylowe, aby malować na szkle? Takimi farbami można malować ale przecież zwykłe farby akrylowe, takie w tubkach, zaraz po kontakcie z wodą zejdą ze szkła. Nie są one odporne. Tym bardziej jak wiadomo, szkło jest takim materiałem, które nie wsiąka farby i cała jej warstwa pozostaje na szkle. Dlatego też, jeżeli ma się zamiar malowania na szkle, warto wcześniej odwiedzić sklep dla plastyków i kupić profesjonalne farby do malowania na szkle, które nie będą schodziły ze szkła. Wcześniej należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie odtłuszczacze, które sprawią, że powierzchnia szkła, przeznaczona do malowania, będzie idealnie przygotowana. Szkło jest dobrym materiałem, aby na nim tworzyć, tylko trzeba wcześniej zadbać o odpowiednie farby i odtłuszczacze.

Jak tworzyć pastelami.

W malarstwie stosuje się najróżniejsze techniki. Jedni tworzą wspaniałe akwarele, inni wykorzystują farby olejne czy też farby akrylowe. Jednak swój urok mają także pastele. Co tak sprawia, że rysowanie i powstające kredkami prace budzą od lat zainteresowanie? Tutaj bardzo ważna jest przede wszystkim sprawna ręka rysownika. Dzięki niej można podziwiać wspaniałe rysunki, które budzą powszechne zainteresowanie. Różnorodność kolorów sprawia, że możliwości ich zastosowania jest praktycznie niezliczona ilość.
W pastelach największe znaczenie ma właśnie kreska. To ona jest podstawą tworzenia i powstawania prac. To zupełnie inna technika niż malowanie farbami, gdzie można swobodnie zamalowywać wolne przestrzenie. Pastele wymagają dokładnego szkicu i postępowania zgodnie z nim. Tutaj nic nie da się zamalować czy też poprawić. Każda kreska jest widoczna i bardzo ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór kolorów. Można tworzyć dzięki odcieniom wspaniałe prace, które tak samo zadziwiają jak prace tworzone techniką olejną. Ich delikatność i dokładne pokrycie całego papieru nie jest wcale takie łatwe. Jednak pastele od dawna są podziwiane i mają praktycznie tylu zwolenników, co inne techniki malarskie.

Domowe malowanie farbami akrylowymi i pastelami.

Większość osób, które wykazują się talentem plastycznym, miało do czynienia z farbami. Już jako dzieci malujmy przecież akwarelami, poznajemy gwasze czy zachwycamy się tubkami kryjącymi w sobie farby akrylowe. Zaskakujące jest to, że nie zawsze dzieci dostają do malowania pastele. A jest to przecież bardzo wdzięczny środek malarski. Pozwala rozwijać świadomość kolorów, poznawać techniki ich łączenia i mieszania na papierze. Suche pastele może niekoniecznie będą dobre dla mniejszych dzieci, ale te w wieku około 10 lat doskonale mogą sobie z nimi poradzić. Dla młodszych lepsze będą pastele tłuste. Jedne i drugie z pewnością ucieszą się, jeśli do malowania kupimy sztalugi. Dzieci na pewno poczują się jak prawdziwi artyści. Nie muszą, a nawet nie powinny to być duże sztalugi, tutaj najodpowiedniejsza będzie niewielkich rozmiarów sztaluga szkolna. Są one dobrze, starannie wykonane i na pewno nie zrobią dziecku krzywdy podczas pracy. Możemy dołączyć się do zabawy i malować razem z dziećmi, ale lepiej gdy będziemy im bardziej pomagać niż sami malować. Wspólne domowe malowanie integruje rodzinę i pogłębia więź z dzieckiem. Najmłodsi uwielbiają takie zabawy, starajmy się więc jak najczęściej dostarczać im tej rozrywki.

W wolnym czasie – sztalugi i plener.

Jest wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Niektórzy lubią po prostu nic nie robić, oglądać telewizję, czytać książkę, inni wolą gotować czy pójść na spacer. Niektórzy uprawiają sport. Każda forma spędzania wolnego czasu w zasadzie jest dobra, o ile nam odpowiada i pozwala na rzeczywisty wypoczynek. Ciekawym doświadczeniem mogą być rozmaite zabawy plastyczne. Tak, to rozwiązanie nie tylko dla dzieci. Również dorośli będą zadowoleni z tego rodzaju wypoczynku. Możemy np. kupić pastele i malować nimi na kolorowym papierze. Podobnie jest z farbami – kupny farby akrylowe w poręcznych tubkach i malujmy. Możemy też lepić figurki z gliny czy modeliny. Wszystkie te zajęcia są niesłychanie rozwijające i pomagają zapomnieć o problemach dnia powszedniego. Kto ma większe ambicje i trochę więcej czasu, może wypożyczyć sztalugi i udać się w plener. To doskonała okazja nie tylko, aby sprawdzić swoje możliwości twórcze, ale także pooddychać świeżym, czystym powietrzem. Malowanie w plenerze pozawala nam pobyć poza domem i podziwiać piękno natury. Możemy zabrać całą rodzinę i urządzić sobie piknik połączony z malowaniem obrazów. Myślę, że nie tylko dzieci będą zachwycone takim pomysłem.

Co można zrobić z farbą akrylową?

Farby akrylowe nie tylko służą do malowania ścian w domu czy drewnianych mebli, równie pięknie wyglądają na płótnie malarskim w formie gotowego, kolorowego obrazu. Równie popularne do malowania artystycznego są farby olejne i akwarele. Jednak malowanie domu farbami olejnymi należy już do przeszłości, ponieważ dzisiaj prawie całkowicie zastąpiły je farby akrylowe. Farbą akrylową można pomalować między innymi ściany w różnych odcieniach kolorystycznych, a później ozdobić je tą samą farbą czy też farbami akwarelowymi lub naklejkami winylowymi. Jednak największą ozdobą każdego domu jest piękne lustro w stylowej ramie czy też obrazy ręcznie malowane. Takie elementy dekoracyjne świetnie pasują do każdego wnętrza. Nie trzeba od razu kupować płótna wielkości Panoramy Racławickiej, nawet mały obrazek wielkości 15 cm na 15 cm może dodać pomieszczeniu charakteru. Ponadto lustra optycznie powiększają przestrzeń dlatego mogą być zawieszane nawet w małych pomieszczeniach takich jak korytarz lub przedpokój. Jednakże obrazy ręcznie malowane oprawione w odpowiednią ramę mogą zawisnąć w pokojach takich jak sypialnia, kuchnia czy salon nawet jeśli pokoje te są urządzone w stylu modern. Wtedy wystarczy zamienić bogato zdobioną drewnianą ramę na szklaną antyramę, aby obraz nabrał zupełnie nowego wyglądu.

Jak zacząć malować?

Wielu z nas z pewnością w czasach dzieciństwa myślało nad tym, by zostać artystami. Dusza dziecka i szeroka wyobraźnia potrafią stworzyć rzeczy, które niestety nie są już możliwe w późniejszym wieku. Nasza zdolność do tworzenia często mocno się ogranicza poprzez codzienne zmartwienia. Co by jednak złego się stało, gdybyśmy jednak spróbowali naszych sił i odwiedzili sklep dla plastyków, kupując – na początek – niezbyt profesjonalne pędzle? Wydatek na farby akrylowe wcale nie będzie wielki, a być może zaowocuje obudzeniem w nas wewnętrznego dziecka, które było schowane przez długie lata. Na początek prawdopodobnie będziemy musieli zaopatrzyć się w sztalugi – ale te możemy również wynająć. Wynajem sztalug to rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swój zapał bez ryzyka odłożenia nieużywanych, drogich narzędzi na strych. Z drugiej strony – stara jak świat zasada motywacji brzmi, że jeśli wydasz na coś pieniądze, to jesteś bardziej skłonny tego używać – bo wiesz, ile cię to kosztowało. Wybór należy do was!

Wyposażenie sklepów plastycznych.

W asortymencie sklepów plastycznych, każdy artysta znajdzie podstawowe wyposażenie swojego warsztatu. Dla malarzy w asortymencie znajdą się profesjonalne pędzle, płótna, zestawy farb olejnych, akwarelowych, sztalugi, tuby rysunkowe, pastele, czy też farby akrylowe. Dla rzeźbiarzy przygotowane są drewniane szpatułki do modelowania, precyzyjne wybieraki oczkowe, tarniki czy też dłuta. Z kolei dla rysowników w asortymencie sklepów znajdziemy takie artykuły jak: kredki rysunkowe, grafit rysunkowy, węgiel rysunkowy, tradycyjne ołówki rysunkowe, czy specjalne kredki Pierre Noire oraz Carbone. Oczywiście ważną rzeczą jest również zakup teczki portfolio. Jak zatem widzimy zarówno malarz, rysownik jak i rzeźbiarz znajdą w sklepie plastycznym akcesoria niezbędne do swojej pracy twórczej. Możliwe, że jednak nie wszystkie sklepy, nie w każdym mieście są wyposażone w tak bogaty sposób, wtedy można skorzystać z zakupów internetowych. W sklepie internetowych z pewnością znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy.