Archiwa tagu: cycęgi

.Narzędzia do wyrobu biżuterii w domowym zaciszu

Tworzenie ręcznej biżuterii stało się ostatnio bardzo popularne. Nic dziwnego, jest ona bowiem unikatowa, oryginalna i niezwykle ciekawa. Jednakże do tworzenia takowej biżuterii niezbędne są odpowiednie narzędzia jubilerskie, które są bardzo drogie i trudno je dostać. Oprócz odpowiednich materiałów, takich jak koraliki, cekiny, drutki niestety konieczne są właśnie narzędzia do wyrobu biżuterii. Jeśli ktoś decyduje się na sprzedawanie tworzonej przez siebie biżuterii, to koszty inwestycji w odpowiedni sprzęt zwracają się bardzo szybko, ponieważ popyt na ręcznie robioną biżuterię jest stale wysoki. Z czasem zdobywa się coraz większe doświadczenie, można wiec inwestować w bardziej profesjonalne narzędzia, jak na przykład kula grawerska, służąca do szlifowania biżuterii, czy też różnego rodzaju cycęgi, anki, puncyny, specjalistyczne nożyce i kleszcze jubilerskie. Narzędzia te pozwalają na tworzenie bardziej profesjonalnej i ciekawszej biżuterii. Jak jednak wspomniano wcześniej owe narzędzia są bardzo drogie.

Ręczne tworzenie biżuterii- narzędzia jubilerskie

Kobiety od lat uwielbiają zdobić swoje ciało biżuterią. Niestety, jak wiadomo, biżuteria jest droga i nie każdego stać na zebranie licznej domowej kolekcji. Właśnie ze względu na wysokie ceny biżuterii, coraz więcej kobiet decyduje się na ręczne tworzenie biżuterii. Niezbędne są oczywiście podstawowe narzędzia jubilerskie, jednakże ich zakup możliwy jest dzięki sklepom i aukcjom internetowym. Ręcznie robiona biżuteria ma wiele zalet, przede wszystkim jest ciekawa i pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, bo choć narzędzia do wyrobu biżuterii są drogie, to jednak koszty szybko się zwracają w postaci okazałej kolekcji. Ręcznie robioną biżuterię można łatwo sprzedać, bo ze względu na jej unikatowość i oryginalność, cieszy się ona dużym zainteresowaniem. W miarę upływu czasu, można zainwestować w bardziej profesjonalne narzędzia, takie jak kula grawerska, służąca do szlifowania i grawerowania biżuterii, czy specjalistyczne kleszcze i cycęgi jubilerskie, które dodatkowo pozwolą wzbogacić i uatrakcyjnić tworzoną ręcznie biżuterię.

Narzędzia do wyrobu biżuterii

Kobiety od lat lubują się we wszelkiego rodzaju biżuterii. Uwielbiają zapełniać szkatułkę (często niejedną) całymi kilogramami przeróżnej biżuterii. Zakładają ją na co dzień i od święta, we wszelkie możliwe miejsca, dlatego też nie sposób zliczyć wszystkich rodzajów bransoletek, wisiorków, łańcuszków, pierścionków i innych. Kobity kreatywne często inwestują w podstawowe narzędzia jubilerskie i produkują same własna i unikalną biżuterię. Oczywiście narzędzia do wyrobu biżuterii do najtańszych nie należą, jednakże dla kobiet pragnących posiadać niezliczoną ilość biżuterii są z pewnością bardziej opłacalne niż ciągłe kupowanie coraz to nowszych sztuk. Ręcznie robiona biżuteria stała się bardzo modna w ostatnich czasach, dlatego też warto zainwestować w podstawowe narzędzia, jak na przykład kleszcze jubilerskie czy cycęgi i tworzyć własną unikatową biżuterię, według własnego gustu i stylu. Można także z powodzeniem sprzedawać ręcznie robioną biżuterię, gdyż popyt na nią jest stale bardzo wysoki.

Cycęgi w rękach amatora

Która kobieta nie lubi być rozpieszczana czy obdarowywana kunsztowną biżuterią? Nasi panowie starają się więc sprostać ,stawianym przed nimi zadaniom. Tak właśnie obecny mąż mojej przyjaciółki przygotowywał się do oświadczyn. Pierścionek, który z dumą koleżanka prezentuje, został wykonany przez niego własnoręcznie. Musiał oczywiście sporo dopłacić, aby złotnik udostępnił mu warsztat pracy, a w dodatku pomógł w wykonaniu. Narzędzia jubilerskie to bowiem skomplikowane przedmioty, o jakich laik nie ma pojęcia. Sprawne władanie cycęgami ,czy narzędziem takim jak młotek repuserski, wymaga lat praktyk. Wykonany przez fachowca pierścionek miałby ciekawszą formę ale zadany sobie przez ukochanego trud przewyższa wszystkie diamenty. Teraz trwają przygotowania do ślubu. Obrączki na tę okoliczność są już kupione. Teraz tylko trzeba wyryć na nich napisy, w czym pomoże złotnikowi kula grawerska, następnie puko powiększarka dostosuje ich rozmiary do wielkości naszych palców.

Wyrób biżuterii jako domowe robótki ręczne

Mając trochę czasu dla siebie, relaksuje wykonując robótki ręczne. Jest to zajecie dość nietypowe dla młodej osoby. Robótki wykonywane przeze mnie to nie jest jednak szydełkowanie, czy też robienie swetrów na drutach. Nazywam tak własnoręczne wykonywanie kolczyków i naszyjników. Zawsze noszę więc oryginalne ozdoby, a czasami sprzedaje je nawet znajomym. Trudzę się w tych pracach już około roku. Ta fascynacja zaczęła się od napotkania w telewizji programu poświęconemu jubilerstwu. Prezentowano tam wszystkie kroki, potrzebne do stworzenia tych drogocennych przedmiotów. Pokazane tam narzędzia jubilerskie wprawiały w osłupienie. Najbardziej fascynująca była mosiężna kula grawerska. Po obejrzeniu filmu zgłębiłam wiedzę na ten temat, czytając profesjonalną literaturę. Szybko nabyłam niektóre z prostych akcesoriów typu cycęgi, nożyce stalowe oraz masę innych potrzebnych rzeczy. Początki tworzenia były trudne, jednak ćwiczenie jak wiemy czyni mistrza.

Fascynacja kulą grawerską

Przemysł jubilerski rozwija się w zastraszającym tempie. Najstarsza znana nam biżuteria pochodzi sprzed około 22 tysięcy lat. Na przestrzeni wieków powstawały coraz nowocześniejsze narzędzia jubilerskie czyniąc te wyroby coraz bardziej doskonałymi. Zaczynając od prostych przyrządów typu cycęgi czy nożyce stalowe, mogące służyć również amatorom, na skomplikowanych narzędziach pomiarowych kończąc. Dla mnie jednym z ciekawszych jest kula grawerska. Służy do grawerowania napisów czy wzorów na biżuterii. Natknęłam się na taką kiedyś podczas wizyty u złotnika. Była wykonana z mosiądzu i ważyła aż 8kg. Fachmistrz bez problemu wykonał z jej pomocą ozdobny napis na obrączkach ślubnych, które już niedługo staną się symbolem mojego związku. Udało mi się nawet wypytać fachowca o kilka szczegółów, którymi z pasją się podzielił. Opowiedział nawet o początkach swojej przygody z jubilerstwem, która zaczęła się od wykonywania prostych ozdób tworzonych w domowym zaciszu.

Do czego służy walcarka jubilerska?

Każdy warsztat jubilerski musi być wyposażony w niezbędne narzędzia do wyrobu biżuterii. Takich narzędzi, które są w każdym zakładzie jubilerskim jest wiele. Do podstawowych i chyba najdroższych należy walcarka jubilerska. Jednak bez walcarki jubilerskiej nie można wyrabiać biżuterii. Dzięki niej można równomiernie rozwałkowywać materiał, z którego wykonywana będzie biżuteria. Służy ona do rozwałkowywania takich materiałów, jak złoto, srebro czy też platyna. Dopiero po odpowiednim rozwałkowaniu można przystąpić do jej wykonywania.
Oprócz walcarki wykorzystuje się także wiele innych narzędzi jubilerskich. Do nich należą nie tylko kula grawerska ale także kleszcze jubilerskie, cycęgi, puko powiększarka oraz wiele innych.
Nie każdy był w zakładzie jubilerskim i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile takich narzędzi tam się znajduje. Tylko dzięki nim można wykonywać wspaniałe elementy eleganckiej biżuterii. Taka biżuteria jest przecież bardzo ceniona od najdawniejszych lat. Szczególnie biżuteria wykonywana ze złota jest chyba najbardziej ceniona przez kobiety. Jest ona nie tylko bardzo trwała ale także stanowi doskonałą ozdobę i pamiątkę wszystkich ważniejszych wydarzeń w życiu.

Wyrób własnej biżuterii.

Salony jubilerskie oferują nam naprawdę szeroki wybór biżuterii w różnym stylu i różnej cenie. Prawie każdy znajdzie tam coś, co mu się spodoba i będzie pasowało do jego osobowości. Jeśli jednak stawiamy na biżuterię wykonaną niekoniecznie ze złota czy srebra, lubimy kryształki, koraliki i sztuczne perełki, salon jubilerski nie będzie nam miał wiele do zaoferowania. Dlatego wiele osób stawia na własną biżuterię, ręcznie robioną w domowym zaciszu. Do tego typu pracy wcale nie są potrzebne skomplikowane i drogie narzędzia jubilerskie. Wystarczy kupić kleszcze jubilerskie lub cycęgi i już mamy podstawowe narzędzia. Teraz trzeba tylko zaopatrzyć się w półfabrykaty do wyrobu biżuterii. Sklepy internetowe oferują szeroki wybór koralików, perełek, łańcuszków i wszelkiego rodzaju zawieszek, które z pewnością nam się przydadzą. Warto też zajrzeć do sklepu plastycznego, ponieważ coraz częściej w takich miejscach można kupić nie tylko artykuły malarskie, ale i narzędzia do wyrobu biżuterii czy wspomniane półprodukty, które dzięki umiejętnemu połączeniu będą nas zdobić i cieszyć oczy. Artykuły te nie są drogie, jeśli więc nie satysfakcjonuje nas biżuteria sklepowa, możemy stworzyć własną.

Dłuto a narzędzia jubilerskie.

Można się zastanowić, jaki jest związek między dłutem a narzędziami jubilerskimi. Pytanie nie jest wcale bezzasadne, mimo że na pozór związek ten nie występuje. Nie jest to jednak prawda. Przyglądając się zagadnieniu z bliska, można zauważyć wiele podobieństw. Zarówno dłuta, jak i narzędzia jubilerskie, muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie powinny się łatwo zużywać, ponieważ służą do żmudnej i trudnej pracy. Powinny też cechować się precyzją, ponieważ ani rzeźbiarz, ani jubiler nie mogą sobie pozwolić na brak fachowości. Poza tym oba rodzaje narzędzi służą do wytwarzania przedmiotów mających charakter dekoracyjny. Rzeźby zdobią przecież nasze domy, parki miejskie, galerie. Podobnie jest z biżuterią – ozdabia nas i dodaje blasku. Dlatego narzędzia do wyrobu biżuterii nie mogą być kiepskiej jakości. Cycęgi, kula grawerska czy kleszcze jubilerskie stanowią podstawowe narzędzia pracy jubilera. Tak jak dłuta są narzędziem pracy artysty rzeźbiarza. Wbrew pozorom te zawody nie różnią się wcale tak bardzo. I jubiler, i rzeźbiarz muszą wykazać się przecież w swojej działalności cierpliwością, dokładnością i precyzją. Tylko wtedy spod ich rąk wyjdzie coś, co naprawdę nas zachwyci.

Do czego służy powiększarka?

Narzędzia to podstawa każdego warsztatu jubilerskiego. Bez nich nawet geniusz złotnictwa niewiele zdziała. To spowodowało duże przywiązanie jubilerów do ich narzędzi. Starają się oni mieć je jak najlepszej jakości.
Jednym z najważniejszych narzędzi jest puko powiększ arka, która służy do powiększania pierścionków. Jest ona szczególnie potrzebna podczas robienia obrączek. Często młodzi są tak zabiegani, że wybierają zły rozmiar obrączki i później w pośpiechu trzeba ją powiększyć. Inne ważne narzędzia to cycęgi, które uratowały życie niejednemu jubilerowi. To wszystko czyni z jubilera prawdziwego rzemieślnika, który przy pomocy swoich narzędzi tworzy wspaniałe dzieła sztuki. Na koniec warto wspomnieć o tym, że walcarka jubilerska także jest niezbędna wszystkim jubilerom. Złotników jest coraz mniej i artystyczna biżuteria staje się coraz bardziej domeną amatorów. Na szczęście na świecie wciąż jest dużo złotników, którzy wyrabiają piękną i unikalną biżuterię. Być może za kilka lat wróci moda na biżuterię wykonywaną przez złotnika.