Archiwa tagu: anki i puncyny

Narzędzia jubilerskie- użytek domowy

W naszym świecie roi się wręcz od naciągaczy, oferujących coraz wymyślniejsze przedmioty. Pewnego razu jeden z nich zadzwonił do moich drzwi. Chciał wcisnąć mi jakąś bizuterię twierdząc, że wykonał ja własnoręcznie z gromadzonych przez siebie materiałów. Opowiedział o narzędziach takich jak np. cycegi czy obok plasujące się tuż obok anki i puncyny, kleszcze jubilerskie i inne przyrządy jakie również posiadał. Na początku podeszłam do tego z przymrużeniem oka… Dziwne , żeby ktoś posiadał w domu taki salonik… W miarę jego opowieści coraz bardziej zaczęłam wierzyć w jego słowa. Da się wyuczyć długich formułek potrzebnych do wciskania ludziom różnych bajeczek. Pasja prawdziwego artysty jest jednak jak wizytówka, prezentująca się na twarzy i zdradzającym niestety wiele szczegółów. Jego fascynacja była wręcz niepohamowana. W ten sposób zostałam posiadaczką kolczyków- różyczek. Są piękne i już czekam na następną kwiatową parę. Te będą prezentem dla mamy.

Narzędzia pomiarowe a biżuteria.

Wielu jubilerów, aby stworzyć unikatową biżuterię sięga po profesjonalne narzędzia do wyrobu biżuterii oraz egzotyczne materiały takie jak kamienie szlachetne czy drewno hebanowe. Aby wykonać oryginalną biżuterię potrzebny jest nie tylko pomysł. Jubiler musi najpierw zaprojektować przedmiot opisać jego wymiary, zamówić materiały i dopiero wtedy może wziąć się do pracy. Dokładna miara materiałów jest niezbędna, aby przedmiot wyszedł idealny. Narzędzia pomiarowe używane przez jubilera to nie tylko linijki czy miarki, ale też bardzo dokładne wagi, do określania masy kamieni szlachetnych czy metali takich jak złoto i srebro, z których najczęściej wykonuje się biżuterię. W odpowiednim wykonaniu biżuterii pomagają kleszcze jubilerskie oraz nożyce stalowe, a czasem także anki i puncyny. Zanim jubiler osiągnie precyzję w pracy z tymi narzędziami musi poświęcić wiele godzin na naukę. Niewłaściwe oprawienie drogiego diamentu może być bardzo wielką stratą finansową dla początkującego rzemieślnika. Praca z luksusowymi kamieniami szlachetnymi czy metalami takimi jak platyna wymaga ogromnej precyzji, ponieważ jedna ryska czy niedokładna oprawa mogą zaważyć na wyglądzie i co za tym idzie cenie biżuterii.

Dorabianie sobie poprzez wytwarzanie biżuterii.

Każdy chce sobie jakoś dorobić. Zupełnie normalna rzeczą jest pragnienie posiadania większej ilości pieniędzy. Najczęściej na boku chcą sobie dorobić osoby młode. Wtedy szukają różnych mniej lub bardziej dochodowych zajęć.
Niektórzy w młodości zabierają się za wyrabianie artystycznej biżuterii. Na początku trzeba wydać trochę pieniędzy na narzędzia jubilerskie bez których stworzenie czegokolwiek jest niemożliwe. Początki są bardzo trudne, trzeba wydać pieniądze na narzędzia, a sprzedać cokolwiek jest bardzo trudno. Ci, którzy przetrzymają najtrudniejszy okres, zaczynają zarabiać na swoich wyrobach i z czasem wydatki na narzędzia pomiarowe się zwracają z ogromnym zyskiem. Z czasem takie amatorskie robienie biżuterii może przerodzić się ogromną pasję na całe życie, może nawet stać się drogą zawodową. Po dłuższym czasie kupno innych narzędzi jest niezbędne. Jubilerzy potrzebują takie rzeczy jak anki i puncyny czy młotek repuserski. Oczywiście nie trzeba wszystkiego kupować na samym początku, ale z czasem będzie to konieczne.

Artystyczna biżuteria.

Biżuteria artystyczna od zawsze była wysoko ceniona przez kobiety. Cechuje się oryginalnością i wysoką jakością. Wielu amatorów na początku z trudem potrafi zrobić coś ładnego, ale z czasem się to zmienia i amator staje się profesjonalistą.
W Internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni mogą kupić w specjalnych sklepach biżuterię artystyczną, a inni odpowiednie narzędzia do wyrobu biżuterii. Internetowe sklepy z biżuterią bardzo profesjonalnie podchodzą do klienta, starają się zapewnić jak najbardziej komfortową obsługę i dzięki temu bez wychodzenia z domu można kupić niepowtarzalną biżuterię. Artystyczne wyroby dają nam pewność, że nikt na świecie nie ma czegoś podobnego. Młodzi jubilerzy wykorzystując swoje anki i puncyny stworzyć prawdziwe arcydzieła złotnictwa. Ręcznie wyrabiane produkty są droższe od robionych fabrycznie, ale piękno biżuterii szybko wynagrodzi wydatek. Biżuteria jest wykonywana ze szklanych koralików, kamieni półszlachetnych i wielu innych rzeczy, których nawet nożyce stalowe nie zniszczą.

Każdy używa swojego dłuta.

Rzeźbiarz formuje swoje dzieło za pomocą dłuta, prezenter telewizyjny wykonuje swoją pracę za pomocą promptera, z którego recytuje tekst, narzędziem chirurga są sprawne dłonie, dla malarza najistotniejsze w pracy są pędzle. A czy zastanawialiście się kiedyś czym pracuje jubiler? Tutaj nie możemy wyróżnić jednego konkretnego narzędzia. Jubiler do swojej pracy potrzebuje całej armii, różnego rodzaju obcęg czy szlifierek. Na pierwszy plan wydają się wysuwać cycęgi, czyli specjalistyczne obcęgi, który jubiler może chwycić najdrobniejsze kawałki kruszcu. Zaraz za cycęgami, w hierarchii jest urządzenie o tajemniczej nazwie – kula grawerska. Te narzędzie służy jubilerowi do szlifowania przetwarzanych metali szlachetnych. Kolejnym urządzeniem twórczej pracy jubilera jest młotek repuserski, to dzięki niemu jubiler uzyskuje różnego rodzaju wzory wykuwane na biżuterii. Ale sam młotek nie wystarczy, aby podczas wykuwania nie uszkodzić szlachetnego surowca wykorzystuje się Anki i puncyny, który chronią przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Jeśli myślicie, że to wszystkie narzędzia jesteście w błędzie. Do wycinania skądinąd twardych materiałów wykorzystywane są nożyce stalowe. Jak widać każdy posiada swoje dłuto, specyficzną metodę, w przypadku pracy jubilera jest to natomiast szeroka gama instrumentów.

Do czego służy walcarka jubilerska?

Są pewne narzędzia, które niewątpliwie uniemożliwią efektywną pracę każdemu jubilerowi, Jednym z nich jest walcarka jubilerska. Jest ona wykorzystywana do równomiernego rozwałkowania materiału z którego tworzona jest biżuteria (złoto, srebro, platyna). Jest to urządzenie szczególnej wagi w warsztacie jubilera. Po pierwsze z tego względu, że większość działań bez udziału tego urządzenia jest praktycznie niemożliwe, po drugie jest to chyba najdroższa rzecz z asortymentu urządzeń którym dysponuje każdy jubiler. Koszt zakupu dużej walcarki (która jest najbardziej praktyczna) to około 3000 zł. Oprócz walcarki jubiler w swojej pracy wykorzystuje całej masy innych narzędzi. Do zmiany rozmiaru np. pierścionka niezbędna jest puko powiększarka. Do szlifowania używana jest natomiast kula grawerska. Do wykuwania rozmaitych wzorów służą anki i puncyny. Zatem walcarka jubilerska to nie jedyne urządzenie, który służy do twórczego obrabiania surowców, ale chyba najdroższe. Tak drogie narzędzie generuje też wysokie ceny samej biżuterii.