Profesjonalne pędzle czyli jakie?

W dzisiejszych czasach profesjonalizacji ulegają niemal wszystkie dziedziny życia. Jeśli kiedyś dopuszczalne było działanie spontaniczne, na przysłowiowe hurra, dzisiaj wszystko musi być uporządkowane i z góry ustalone. Te zmiany nie ominęły sztuki, a konkretnie chodzi nam o malarstwo. Dziś powszechnie stosowanym podobraziem nie jest drewniana deska ale wysokogatunkowe płótno malarskie. Jeśli chodzi o pędzle, współczesność proponuje nam szeroką gamę wyboru. Do wykonania laserunku czy bardziej szczegółowych elementów idealne są pędzle z miękkiego włosia sobolowego. Do farb olejnych i szczecinowych wykorzystywany jest szeroki pędzel szczecinowy. Tego typu pędzel znakomicie spisuje się również przy gruntowaniu oraz nakładaniu werniksu. Jeżeli chodzi o pędzle z włosia koziego, one zdają egzamin w przypadku wykorzystywania farb akwarelowych. Profesjonalne pędzle to również pędzle nylonowe czy gąbkowe. Jak widzimy wybór jest ogromny, jednak każdy nauczony doświadczeniem wykorzystuje pędzle zgodnie ze swoimi preferencjami.

Sztalugi – budowa i klasyfikacja.

Tak samo jak konstrukcję wiersza podtrzymuje kartka, wyczyny akrobatyczne tancerza znosi parkiet, tak malarz aby tworzyć musi być wyposażony w konstrukcję podtrzymującą jego twórcze działanie. Taką konstrukcją jest sztaluga.
Jeżeli chodzi o budowę sztalugi, budulcem większości sztalug jest drewno, najlepiej sosnowe. Natomiast podstawowa klasyfikacja sztalug, związana jest z miejscem ich użytkowania. I tak dla osób lubiących malować w parkach, lasach czy innych otwartych przestrzeniach, które pozwalają na uchwycenie walorów przyrody, producenci skonstruowali sztalugi plenerowe. Są one lekkie, dzięki czemu łatwiej można je przenosić. Jeżeli natomiast, ktoś specjalizuje się w malowaniu miniatur, specjalnie dla niego produkuje się niewielkie sztalugi do postawienia na biurku. Sztalugi sosnowe bardziej stabilne, przygotowane na przyjęcia płótna większych gabarytów to tzw. sztalugi studyjne. Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno osoba preferująca prace w domu, w studio czy też na dworze.

Szlifuj swój styl, czyli obrazy olejne w artystycznej oprawie.

Niektórzy ludzie hobbystycznie zajmują się zbieraniem znaczków (filatelistyka), monet (numizmatyka), są osoby których konikiem jest modelarstwo, natomiast bardziej zamożni ludzie w ramach hobby kolekcjonują reprodukcje (bądź oryginały) najsłynniejszych obrazów. W tym ostatnim wypadku, aby nadać większego prestiżu, stylu posiadanym dziełom właściciele eksponują swoje obrazy w stylowych ramach. Do najsłynniejszych należą bez wątpienia obrazy olejne, ale inne techniki też przyczyniły się do powstania wiekopomnych dzieł (np. pastele). Jak właściwie zadbać o odpowiednią oprawę dla posiadanych arcydzieł? Producenci obramowań, oferują wiele ciekawych rozwiązań. Ramy wykonywane są z drewna sosnowego, sztukateria natomiast najczęściej ze specjalnej masy rymiarskiej. Warto pomyśleć o takim udekorowaniu posiadanego obrazu, doda on rangi posiadanym zbiorom. Stylowe obramowanie będzie przysłowiową wisienką na torcie, dodatkiem, który w stylowy sposób podkreśli prestiż dzieła, oraz całego domostwa.

Każdy używa swojego dłuta.

Rzeźbiarz formuje swoje dzieło za pomocą dłuta, prezenter telewizyjny wykonuje swoją pracę za pomocą promptera, z którego recytuje tekst, narzędziem chirurga są sprawne dłonie, dla malarza najistotniejsze w pracy są pędzle. A czy zastanawialiście się kiedyś czym pracuje jubiler? Tutaj nie możemy wyróżnić jednego konkretnego narzędzia. Jubiler do swojej pracy potrzebuje całej armii, różnego rodzaju obcęg czy szlifierek. Na pierwszy plan wydają się wysuwać cycęgi, czyli specjalistyczne obcęgi, który jubiler może chwycić najdrobniejsze kawałki kruszcu. Zaraz za cycęgami, w hierarchii jest urządzenie o tajemniczej nazwie – kula grawerska. Te narzędzie służy jubilerowi do szlifowania przetwarzanych metali szlachetnych. Kolejnym urządzeniem twórczej pracy jubilera jest młotek repuserski, to dzięki niemu jubiler uzyskuje różnego rodzaju wzory wykuwane na biżuterii. Ale sam młotek nie wystarczy, aby podczas wykuwania nie uszkodzić szlachetnego surowca wykorzystuje się Anki i puncyny, który chronią przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Jeśli myślicie, że to wszystkie narzędzia jesteście w błędzie. Do wycinania skądinąd twardych materiałów wykorzystywane są nożyce stalowe. Jak widać każdy posiada swoje dłuto, specyficzną metodę, w przypadku pracy jubilera jest to natomiast szeroka gama instrumentów.

Trudna sztuka ręcznego malowania obrazów.

Różne są dziedziny sztuki, jest poezja, muzyka, taniec, rzeźba czy właśnie zawarte w tytule malarstwo. I mimo tego, że sztuka jest formą ekspresji którą grzechem byłoby poddawać jakimś klasyfikacją, regułom. To chyba każdy kto kiedykolwiek widział malarza podczas procesu tworzenia, bądź sam próbował swoich sił z pędzlem w dłoniach, dokładnie wie jak pracochłonne jest to zajęcie. Ręcznie malowane obrazy wymagają od artysty niesamowitego kunsztu, cierpliwości oraz ogromnego nakładu pracy. Szczególnie obrazy olejne wymagają ogromu pracy i poświęconego czasu. Technika klasyczna wymaga od malarza nałożenia od kilku do nawet kilkunastu warstw kryjących. Aby malowanie tą techniką było nieco prostsze stworzono profesjonalne pędzle, lecz nawet najlepszy pędzel nie wyręczy artysty. Szkoda, że mimo tak olbrzymiego wysiłku jaki wkładają zawodowi malarze w realizacji swoich dzieł, nie są oni tak masowo nagradzani za swoją ciężką pracę, jak muzycy czy wybitni tancerze. Być może kiedyś to się zmieni ale póki co trudna sztuka ręcznego malowania obrazów wydaje się być niedoceniana.

Sztalugi w modzie.

Coraz częściej na ulicach miast, można spotkać młodych ludzi, ze sztalugą w rękach. Wydaje się jakby w ostatnich czasach sztuki plastyczne, ale i różnego rodzaju sztuka przeżywała renesans. Szkoły muzyczne, plastyczne, Akademie Sztuk Pięknych zapełniły się młodymi artystami. Często zdarza się, że brakuje miejsc dla wszystkich chętnych. Podobną sytuację można zaobserwować odwiedzając sklepy plastyczne. Widok osób przemierzających chodniki, które dzierżą tuby rysunkowe w dłoniach też już nikogo nie dziwi. Być może ma to związek z masowo powstającymi w mediach programami poszukującymi młodych zdolnych, utalentowanych polaków. Niemal w każdej telewizji, co tydzień emitowany jest program w którym jury złożone z wybitnych ekspertów prowadzi poszukiwania tych najzdolniejszych. I choć w większości szukani są zdolni muzycy, to można mieć nadzieje, że w przyszłości również i artyści malarze(którzy malują obrazy olejne), rysownicy, znajdą swoje miejsce w tego typu konkursach. Póki muszą im wystarczyć konkursy o mniejszej atrakcyjności niż telewizyjne show.

Kiedyś pędzle dzisiaj photo shop.

W dzisiejszych czasach większość dziedzin realnego życia przeniosło się do sieci. Kontakty towarzyskie utrzymywane są za pośrednictwem portali społecznościowych, wiedzę poszerzamy dzięki ebookom, a w ramach rozrywki nie gramy w piłkę na podwórku tylko na konsoli. Zmiany te nie ominęły sztuki. Obrazy ręcznie malowane coraz częściej nie są już pędzlem ale kursorem myszki. Pojawił się nowy zawód o nazwie grafik komputerowy. Taki współczesny malarz-artysta. Projektuje wygląd portali internetowych, tworzy plakaty, loga firm i wiele innych rzeczy. Oczywiście wykorzystuje w tym celu paletę programów, aplikacji, które niczym współczesne pędzle, stanowią narzędzie pracy grafika. Są to zaawansowane i profesjonalne pędzle, trudne w obsłudze. Dlatego graficy, żeby dobrze poruszać się w świecie komputerowej sztuki, wcześniej studiują zagadnienia z tym związane na wyższych uczelniach. Zawód grafika cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, jest zawód bardzo dobrze opłacany i cieszący się sporym zainteresowaniem wśród branżowych pracodawców.

Zestawy malarskie.

Moda na sprzedawanie artykułów w zestawach dotarła także do sklepów plastycznych. Tak jak dezodorant możemy kupić w zestawie z szamponem, tak samo farbę olejną w zestawie ze sztalugą. Jeśli chodzi o zasadność kupowania zestawów malarskich, jest ona wątpliwa w szczególności wśród doświadczonych i zaawansowanych artystów. Natomiast, dla adeptów sztuki malowania czy też rysunku, zestawy są jak najbardziej pomocne. Specjalnie właśnie z myślą o najmłodszych producenci przygotowali specjalne zestawy z małą sztalugą, farbami akwarelowymi, oraz pędzlami. Dla twórców malujących obrazy olejne, w sklepach znajdziemy zestawy farb olejnych. Zestawy malarskie, tak jak wspomniałem są jednak bardziej preferowane przez początkujących artystów, zawodowcy kompletują swoją narzędzia samodzielnie. W przypadku zakupu zestawu zdajemy się na decyzję producentów, w końcu to oni decydują co w ramach przykładowego zestawu jest zawarte i jakiej jakości. Szczególnie jeśli chodzi o jakość, zestawy malarskie pozostawiają trochę do życzenia.

Cycęgi, czyli kilka zagadnień ze słownika jubilera.

Jak powstają piękne diamentowe naszyjniki, czy złote pierścionki z brylantowym oczkiem? To dzięki precyzyjnej i często żmudnej pracy jubilera. W swojej pracy jubiler nie jest jednak osamotniony towarzyszą mu narzędzia jubilerskie. Jakie są to narzędzia? Zapewne o większości z nich, mało kto w ogóle słyszał. Zatem rozwińmy nieco jubilerski słownik. Cycęgi to specjalne kleszcze, kula grawerska to specjalne urządzenie do szlifowania metali szlachetnych, młotek repuserski służy do wykuwania pożądanych wzorów, przy tej okazji niezbędne jest użycie puncyn oraz Anek, które ochraniają surowiec przed zniszczeniem. To jednak nie wszystkie narzędzia, jest jeszcze puko powiększarka, która pomoże dopasować pierścionek do odpowiedniego rozmiaru. Jubilerzy nie obeszli by się także w swojej pracy bez walcarki, która równomiernie rozwałkowuje materiał na przykład przy okazji produkcji naszyjników. Jak widzimy bardzo ciekawie nazywają się niektóre narzędzia jubilerskie. Poczynając na cycęgach a kończąc na puncynach.

Wyposażenie sklepów plastycznych.

W asortymencie sklepów plastycznych, każdy artysta znajdzie podstawowe wyposażenie swojego warsztatu. Dla malarzy w asortymencie znajdą się profesjonalne pędzle, płótna, zestawy farb olejnych, akwarelowych, sztalugi, tuby rysunkowe, pastele, czy też farby akrylowe. Dla rzeźbiarzy przygotowane są drewniane szpatułki do modelowania, precyzyjne wybieraki oczkowe, tarniki czy też dłuta. Z kolei dla rysowników w asortymencie sklepów znajdziemy takie artykuły jak: kredki rysunkowe, grafit rysunkowy, węgiel rysunkowy, tradycyjne ołówki rysunkowe, czy specjalne kredki Pierre Noire oraz Carbone. Oczywiście ważną rzeczą jest również zakup teczki portfolio. Jak zatem widzimy zarówno malarz, rysownik jak i rzeźbiarz znajdą w sklepie plastycznym akcesoria niezbędne do swojej pracy twórczej. Możliwe, że jednak nie wszystkie sklepy, nie w każdym mieście są wyposażone w tak bogaty sposób, wtedy można skorzystać z zakupów internetowych. W sklepie internetowych z pewnością znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy.