Prace ręczne 

W ostatnich latach bardzo dużego znaczenia dla osób wyczulonych estetycznie na piękno malarskiego kunsztu ważne i niezwykle cenne artystycznie stały się obrazy ręcznie malowane, których pochodzenie datuje się na czasy poprzednich epok w sztuce, także te z okresu międzywojnia, czy jeszcze wcześniejsze z początków dziewiętnastego wieku. Nawet współczesne warsztaty malarskie zwiększyły ilość produkcji wykonywanych ręcznie, choć istnieje wiele nowoczesnych technik, za pomocą, których obrazy czy reprodukcje przenoszone są na płótna w sposób mechaniczny. Nic jednak nie zastąpi piękna przelanego na obraz przez pędzle i sprawną rękę artysty. Dzieła wykonane w tak naturalny sposób osiągają największe uznanie i najwyższe ceny na aukcjach i w galeriach. Te współczesne produkcje wykonywane ręcznie być może to już nie obrazy w stylowych ramach, pejzaże sprzed kilkuset lat, za to przyciągają uwagę odbiorcy swoja treścią i oryginalna techniką, która skłania do refleksji, zadziwia, a czasami inspiruje. 

Szlifowanie talentu 

Zastanawiając się nad możliwościami, zdolnościami plastycznymi naszych dzieci szukamy rozwiązań, które pomogą nam określić ich predyspozycje malarskie, lub ich brak. Już w wieku przedszkolnym można zaobserwować poczucie estetyki, znajomość i dobór kolorów używanych do zajęć rysunkowych. Najczęściej używane przez dzieci kredki to klasyczne twarde, drewniane, czasami pastele i świecowe. Farby zaczyna używać się już w pewnym okresie, gdy dzieci lepiej rozpoznają barwy. Nie są to żadne profesjonalne farby akrylowe, ale na przykład tradycyjne akwarele. U dzieci zabiegi związane z malowaniem powinny być stopniowo wprowadzane w proces rozwoju, by miały szanse oswoić się z każdą z technik i sięgać po te coraz trudniejsze. Dzięki temu same będą w stanie zdecydować, czy rysunek, malarstwo to dziedzina, którą się zainteresują na przyszłość. Być może kiedyś sosnowa sztaluga zastąpi im kartkę papieru i ołówek. Aby tak się stało, dzieci potrzebują naszego wsparcia przy udoskonalaniu swoich zdolności. 

Warsztat jubilera 

Przy każdej sprzyjającej okazji, takiej jak urodziny, jubileusz, rocznica ślubu lub inna przygotowujemy specjalne prezenty dla osób nam bliskich. Bardzo często są to eleganckie prezenty w postaci jubilerskich błyskotek. Robiąc zakupy u jubilera nie zastanawiamy się, w jaki sposób te przedmioty zostały wykonane, jakich urządzeń w tym celu użyto. Podstawowa walcarka jubilerska to niezbędne urządzenie dla jubilera, który dzięki niej może walcować druty, blachę, materiały jubilerskie w celu przygotowania ich do obróbki i wykorzystania przy produkcji biżuterii. Wszystkie narzędzia do wyrobu biżuterii to mechaniczne, proste narzędzia, które obsługuje się manualnie. Te bardziej rozwinięte technologicznie maszyny wyprawiają biżuterię gorszej jakości, nieprecyzyjnie. Ręcznie wyrabiane elementy ozdobne są bardziej doceniane przez koneserów dobrej biżuterii. Niezaprzeczalnym faktem jest więc to, że jakość tych produktów jest uzależniona od tego, jakie narzędzia jubilerskie zostały użyte do ich produkcji. 

Talent jubilerski

Warsztaty jubilerskie wyglądają prawdopodobnie jednakowo. Dla większości z nas, osób, które na co dzień nie mają styczności z takim zagadnieniem pojęcia takie jak na przykład anki i pucyny są zupełną abstrakcją. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób wyrabia się biżuterię, bo ona jest nieodłącznym elementem naszego życia, często używamy jej, nosimy ją na co dzień, inny zestaw, bardziej elegancki zakładamy na specjalne okazje. Wtedy także nie zastanawiamy się, ile trudu zadał sobie jubiler i jakie narzędzia jubilerskie były mu potrzebne do wykonania naszej kolii, zawieszki, kolczyków czy pierścionka. Zapoznając się z tematyką jubilerstwa będziemy pełni uznania dla zdolności i potrzebnych, wypracowanych umiejętności każdego, kto pała się tym zawodem. Z pewnością nie jest to łatwy zawód, za to potrafi być pasjonujący. Dla każdego uzdolnionego jubilera, wytwarzanie biżuterii to sztuka, do której używa takich prostych narzędzi jak nożyce stalowe, kleszcze i innych nieskomplikowanych narzędzi. 

Wartość biżuterii 

Sklep z akcesoriami jubilerskimi, galerie jubilerskie to zazwyczaj bardzo elegancko, ekskluzywnie wyposażone wnętrza, gdzie znajdują się luksusowe witryny z drogą biżuteria. Taki obraz jubilera nie pozwala nam wyobrazić sobie, jak może wyglądać warsztat, w którym tego rodzaju cuda powstają. Nikt z potencjalnych klientów nie widział na oczy większości z akcesoriów. Narzędzia jubilerskie to temat abstrakcyjny dla nas. Jako klientów interesują nas przede wszystkim ceny, jakość biżuterii i czasami promocje, jakie może nam zaoferować właściciel. Nie interesuje nas czy do wyprodukowania danego przedmiotu użyte były zwykłe kleszcze jubilerskie czy wyspecjalizowany sprzęt mechaniczny. A powinno, bo jeśli chodzi o biżuterię to najlepsza jest ta ręcznie wyrabiana i zdobiona. Aby wprowadzić na rynek przedmiot wysokiej jakości, narzędzia do wyrobu biżuterii tej kategorii powinny być użyte wyłącznie manualnie. Różnicę taką zauważą i docenią wtedy prawdziwi znawcy i kolekcjonerzy ekskluzywnej biżuterii. 

Malowanie na emeryturze 

Podeszły wiek nie musi kojarzyć się nam z osłabieniem naszej percepcji, zanikiem wszelkich wartościowych zainteresowań, starością. W każdym wieku możemy odkrywać nowe horyzonty, zainteresowania. Tym bardziej na emeryturze, kiedy znajdzie się czas, by usiąść i zastanowić się nad wszystkim. Wtedy najczęściej obserwując przyrodę, naturę zaczynamy zdobywać pewnego rodzaju inspiracje do malowania. Wystarczy nam wtedy porządną sztaluga i kawałek dobrego płótna. Możemy odkryć w sobie talent, który drzemie w nas całe życie. Nasze pierwsze, początkowe płótno malarskie nie musi być doskonałe, ale takie, które pozwoli nam przelać swoje uczucia i wyrazić w graficznej formie. Nie można obawiać się opinii innych na temat naszych umiejętności, bo to, co będziemy tworzyli, będziemy robić dla własnej satysfakcji. Jeżeli będziemy się starali to takie obrazy ręcznie malowane prze z nas zdobędą uznanie znajomych, przyjaciół, a może nawet osiągniemy jakieś sukcesy w dziedzinie malarstwa i współczesnej sztuki. 

Rozmiary obrączek 

Oferty dla przyszłych Młodych Par wśród jubilerów są niezwykłe szerokie. Wiadomą rzeczą i powszechnie przyjętą na całym świecie jest fakt, że ślub nie może odbyć się bez obrączek.  Kupując obrączki, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powinny one służyć nam wiele, wiele lat, może nawet całe życie. Warto pomyśleć o tym, że zaistnieje sytuacja, kiedy trzeba będzie zmniejszyć lub zwiększyć ich rozmiar. Do tego celu służy puko powiększarka. Jest to urządzenie, które pozwoli poszerzyć delikatnie lub zwę żyć rozmiar pierścionka czy też obrączki. Różnorodne narzędzia jubilerskie mają też takie zastosowanie, ze pozawalają wykonać na obrączkach, zazwyczaj na ich wewnętrznej części oryginalny grawer. Większość par pragnie uwiecznić właśnie w takiej formie dzień i chwilę, w której dokonują zaślubin. To bardzo miły gest dla obojgu przyszłych małżonków. Jeśli zaś nie powiększy się na czas, kiedy jest już zbyt ciasna na palcu obrączki wtedy kleszcze jubilerskie zrobią swoje i na stałe usuną ja z tegoż palca.   

Warsztat dla plastyka 

Najsłynniejsi malarze i artyści fachu malarskiego musieli zaczynać podobnie jak każda inna osoba, zajmująca się malowaniem, praktycznie od zera. Warsztat malarza wyposażany jest początkowo w bardzo amatorskie narzędzie, przedmioty, które pomagają w malowaniu. Profesjonalne pędzle możemy zdobyć dopiero w momencie, kiedy nasze prace zaczną budzić uznanie a nasza praca będzie przynosiła efekty, osiągnięcia, także te finansowe. Ale by zdobyć takie osiągnięcia nie wystarczy się tylko starać. Trzeba mieć talent i potrafić dotrzeć ze swoimi dziełami do szerszej grupy odbiorców. Z pewnością miejscem najczęściej przez nas odwiedzanym stanie się wtedy sklep dla plastyków. Musimy na bieżąco zaopatrywać się w różnego rodzaju niezbędne akcesoria malarskie. Większość z nich zużywa się na bieżąco, tak jak na przykład płótno malarskie, które jest potrzebne przy każdej próbie malarskiej. Tworzenie sztuki malarskiej wiąże się z wydatkowaniem pieniędzy na wiele różnych elementów, farby, pędzle, sztalugi i inne wyposażenie warsztatu.

Lokowanie w sztuce.

Jeśli chodzi o lokowanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy, to lokowanie w obrazy olejne, jest tak samo dobre jak inne posunięcia. Jednak żeby prawidłowo lokować trzeba odrobinę się na tym znać. Jeżeli nie odróżniamy wschodniej podróbki od prawdziwego, ręcznie malowanego obrazu, to raczej dajmy sobie spokój z tym hobby. Jednak dla osobników wyjątkowo upartych są jeszcze rzeczoznawcy, i to na ich zdaniu można polegać. Jednak nie wszystkie obrazy ręcznie malowane to dzieła sztuki. Miejmy tego świadomość. Tak, jak w literaturze bywają pisarze i  grafomani, to w malarstwie są artyści i chałturzyści. Przykre, ale prawdziwe. Podczas inspirujących poszukiwań w galeriach należy zwracać uwagę nie tylko na obrazy w stylowych ramach, czasem prawdziwa perła bywa nie oprawiona. Ponadto malarstwo typowo współczesne niewiele ma wspólnego z tym rodzajem ram. Malarze współcześni często bywają niedoceniani. I tutaj właśnie jest wielkie pole do popisu dla kolekcjonerów. Trzeba prawidłowo wyczuwać który z tych twórców dobrze rokuje.

Wnętrze pałacowe.

Nierzadko nowe budownictwo pragniemy w pewien sposób dostosować do swoich marzeń. Co zrobić, gdy zawsze marzyliśmy o pięknym pałacu, a tymczasem jesteśmy właścicielami zwykłego typowego mieszkania? Po prostu stylizować zgodnie z własnym wyobrażeniem i co najważniejsze zgodnie z zasobami własnej kieszeni. Na początek malujemy ściany w neutralne kolory. Dla bogatszych jest wariant z podwieszanym sufitem i innymi bajerami, których nazwy znają tylko fachowcy od budownictwa. Pozawieszane obrazy olejne są jak najbardziej na miejscu. Wcale nie musza to być cenne oryginały. Wystarczą ich kopie, tu i ówdzie maźnięte lakierem bezbarwnym w celu imitowania dotknięć pędzla. Jednak jeżeli dla nas, a zwłaszcza dla naszych znajomych, autentyzm jest ważny, to raczej powinny być to obrazy ręcznie malowane. Jednak dobrze by było wystrzegać się kiczu. Jeżeli nasze wnętrze nie jest zbyt wielkie, dobrym pomysłem będą liczne lustra w ramach. Zawieszamy je tam, gdzie się tylko da. Oczywiści najlepiej, by były jak największe.